İran'dan göç ederek Van Gölü'ne gelen flamingolar, Van'ın Erçek Gölü'nde ve Bitlis'in Adilcevaz ilçesindeki Arin Gölü'nde yoğun bir şekilde görülüyor.

Arin Gölü'nün sığ alanlarında yaklaşık dört ay kadar konaklayan ve beslenen flamingolar, gezginler ve kuş gözlemcileri tarafından büyük ilgi görüyor. Havadan çekilen görüntülerde, Arin Gölü üzerinde adeta dans ederek görsel şov yapan flamingolar, kuş ve doğa fotoğrafçılarının da ilgi odağı haline geliyor.

Haber Kapak Şablon 2024 07 05T093028.282

"Bugünle birlikte Arin Gölümüz flamingolarla dolup taşacak"

Flamingoların Arin Gölü'nü renklendirdikleri eşsiz görüntüleri görmek için bölgeye gelen Mehmet Şakir Oruçlu,“Havalar ısındı ve Arin Gölümüzün renkli misafirleri gelmeye başladı. Az sayıda da olsa yeni geliyorlar. Onların buraya gelmesi bizi mutlu ediyorlar. Onların gelmelerini özlemle bekliyorduk. Bugünle birlikte Arin Gölümüz flamingolarla dolup taşacak, çünkü gölümüz 200 tür kuş barındırıyor” dedi.

Bitlis'ten Kötü Haber: Kuş Cenneti Olarak Biliniyordu, Küresel Isınmanın Pençesinde Yok Olabilir.. Bitlis'ten Kötü Haber: Kuş Cenneti Olarak Biliniyordu, Küresel Isınmanın Pençesinde Yok Olabilir..

Haber Kapak Şablon 2024 07 05T093009.845

Kaynak: İHA