AK Parti Bitlis İl Başkanlığında bir araya gelen partiler adına basın açıklamasını okuyan AK Parti İl Başkanı Kadir Köstekçi, Türk demokrasisine ilk hançerin saplandığı bu darbenin, Cumhuriyet döneminde gerçekleştirilen ilk darbe olduğunu ve toplum mühendisliğinin temellerinin atıldığını belirtti.

27 Mayıs Darbesine İlişkin Basın Açıklaması (3)

"İdam edilenler milli iradeye olan inançlarıyla Türk milleti olmuştur"

 27 Mayıs darbesinin vicdanlara, hukuka, tarihe ve insanlığa silinmez bir leke bıraktığının altını çizen Köstekçi, şunları söyledi:

Bitlis BİLSEM’de Genç Yeteneklerin Yılsonu Sergisi Açıldı Bitlis BİLSEM’de Genç Yeteneklerin Yılsonu Sergisi Açıldı

"Dönemin tek partili CHP yönetimiyle girdikleri seçim yarışında rekor oyla iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, kısa sürede gerçekleştirdikleri projelerle Türkiye'ye çağ atlatmışlardır. Milletimizin milli ve manevi değerlerini Anadolu'dan silmeye çalışan CHP iktidarının anti-demokratik uygulamalarını izale etmiş, tek parti rejiminin en büyük ayıplarından Türkçe ezan uygulamasını kaldırarak Anadolu'nun Ezan-ı Muhammedi'ye olan özlemini gidermişlerdir. Devlet ve vatandaşın kuvvetli bağından rahatsız olanlar çeşitli yalan ve iftiralarla 1960'da askerin namlusunun Çankaya Köşkü'ne çevrilmesini sağlamışlardır. Doğrudan millete savaş açan cuntacı zihniyet, demokratik yönetime anti-demokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış, tiyatrovari Yassıada yargılamaları ile masum insanları hukuk dışı şekilde idam etmiştir. İdam edilenler milletin vekilleri değil, bilakis demokrasi ve milli iradeye olan inançlarıyla Türk milleti olmuştur."

27 Mayıs Darbesine İlişkin Basın Açıklaması (1)

"Tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyoruz"

Benzer bir senaryonun 15 Temmuz'da sahnelendiğini hatırlatan Köstekçi, milletin iradesine sahip çıkarak darbecilere geçit vermediğini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 15 Temmuz'da darbecilere en büyük dersin verildiğini söyledi.

Köstekçi, "Bu vesileyle Türkiye'de darbe dönemlerinin kapandığını ve darbelere karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi belirtiyoruz. Demokrasi ve özgürlüklerin daim olması adına canlarını feda eden Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Demokrasimize ve irademize düşman olan şer odaklarını hiçbir zaman unutmayacağız." şeklinde konuştu

Muhabir: (Vedat Çelebi)