Bitlis'te güneşte meydana gelebilecek şiddetli patlama uyarısının ardından doğa ve uzayseverler, Van Gölü kıyısındaki Por Mağaraları'nda bir araya geldi. Üniversitede görev yapan doğa ve uzay gözlemcisi Dr. Öğretim Üyesi Cihan Önen liderliğindeki 15-20 kişilik grup, teleskoplarını kullanarak güneşi detaylı bir şekilde inceledi.

basliksiz-1-24.jpg

Güneşin içindeki lekeleri detayları şekilde inceleme fırsatı bulduklarını söyleyen Önen,“2024 yılına güneşteki olaylara dair açıklamalar olmaktadır. Biz de doğa ve uzayseverler olarak Bitlis’in Van Gölü kıyısında yer alan doğa harikası Por Mağaraları'nın orada güneş teleskoplarımızı kurduk. Yaklaşık 15-20 kişilik bir grup halinde güneşin içindeki lekeleri, detayları ve hücreleri görüntüleme fırsatımız oldu. Güneş ilgimiz devam ediyor. Yaklaşık bir aydır güneşi takip etmekteyiz. Bizde ayrı bir heyecan uyandırmaktadır. Bunun yanında tehlikeleri var. Özellikle filtresiz özel sistemli teleskoplar kullanılmadığı zaman göz için çok tehlikeli bir durum oluşturabilir. Çıplak gözle özel bir filtre kullanmadan gözlem yapılmaması gerekiyor. Sabah saatlerinde teleskoplarımızı kurduk, yaklaşık 4-5 saat güneşi gözlemledik. Bundan birkaç hafta önceden gözlemledik. Doğa ve uzayseverler olarak sürekli olarak heyecanla takip ediyoruz. Van Gölü kıyılarındaki Bitlis’in eşsiz güzellikteki tarihi Por Mağaraları bölgesinde uzayı gözlemleme fırsatını bir arada tattık. Güneşin yüzeysel detaylarını ve hücrelerini gözlemlemek gerçekten heyecan vericiydi” diye konuştu.

Geçtiğimiz günlerde NASA tarafından yapılan açıklamada, güneşteki şiddetli patlamanın radyo sinyallerini etkileyebileceği ve elektrik kesintilerine neden olabileceği duyurulmuştu.(İHA)

basliksiz-1-25.jpg

BİTLİS'TE ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ALINACAKTIR BİTLİS'TE ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ALINACAKTIR

basliksiz-1-23.jpg

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA)