BETAV, bu hedef doğrultusunda kurduğu BETAV Balcılık markasıyla İstanbul'da düzenlenen F İstanbul Uluslararası Gıda ve İçecek Ürünleri ve Üretim Teknolojileri Fuarı'na katıldı.

37 yıl önce kurulan ve bugüne kadar binlerce gence eğitim fırsatı sunan BETAV, Bitlis'in doğal balını vatandaşlarla buluşturarak elde ettiği gelirle öğrencilere burs imkanı sağlıyor. BETAV Balcılık markası, Bitlis'in doğal ballarını tanıtmak ve daha fazla öğrenciye katkı sağlamak amacıyla İstanbul'daki fuarda yer aldı.

Bitlis'in Mutki İlçesinde 15 Temmuz Etkinlikleri Bitlis'in Mutki İlçesinde 15 Temmuz Etkinlikleri

Haber Kapak Şablon 2024 07 11T155648.425

"Tüm kar Bitlis'teki üniversite öğrencilerine burs olarak kullanılmakta"

Fuarda katılımcıların yoğun ilgisiyle karşılaştıklarını belirten BETAV Balcılık Türkiye Satış Müdürü Murat Aran, “BETAV Balcılık olarak Bitlis'in yüksek yaylarından çok çeşitli endemik bitki örtüsündeki çiçeklerden alınarak yapılan bir bal üretiyoruz. Ballarımızın en önemli özelliği yüksek prolin değeri. 900 prolin değeri olan ballarımız bulunmakta. Ballarımızı çeşitli zincir marketlerde bulmak mümkün. Aynı zamanda bu satıştan elde edilen tüm kar Bitlis'teki üniversite öğrencilerine burs olarak kullanılmakta. E ticaret üzerinden verilen siparişler de vatandaşlarımızın evlerine kadar servis edilmekte. Özellikle bal alırken vatandaşlarımız analizi olan özellikle Türkiye'de akredite laboratuvarlardan geçmiş balları tavsiye etmelerini merdiven altı üretim yapan ballardan kaçınmalarını öneriyoruz” dedi.

Haber Kapak Şablon 2024 07 11T155707.439

"Bu fuara katılmamızın amacı hem BETAV'ı insanlara tanıtmak hem de Bitlis balını anlatabilmek"

Vakfın asıl amacının Bitlis'te maddi imkanı olmayan öğrencilere burs sağlamak olduğunu belirten Sertaç Kılıçaslan ise, “BETAV 1987 yılında kurulmuş 37 senelik geçmişi olan köklü bir vakıftır. Vakfın asli amacı eğitim de fırsat eşitliği sunmak ve eğitim konusunda katkıya ihtiyacı olan öğrencilere gerekli katkıyı sağlayabilmektedir. Bu anlamda çalışmalarına devam ediyor ve bu zamana kadar 4 bin 600 öğrencisini mezun etmiş durumda bundan sonra da bu sayı katlanarak devam edecek. Bu kapsamda Bitlis'te kurulan bal fabrikasıyla birlikte hem tüketiciyi doğal balla buluşturuyoruz hem de Bitlis balının tanıtımıyla ilgili de katkı sağlamak. İki markamız bulunuyor bu markalarımızdan birinin organik balı da mevcut ürünlerimiz akredite ve kendi laboratuvarlarımızda gıda mühendislerimiz tarafında birçok parametreden doğallık testinden geçiriliyor. Doğallığından emin olmadığımız hiçbir ürünü ambalajlamıyoruz. Bu fuara katılmamızın amacı hem BETAV'ı insanlara tanıtmak hem de Bitlis balını anlatabilmek” diye konuştu.

Kaynak: İHA