Bitlis Ziraat Odaları darbe girişimine yönelik basın açıklaması gerçekleştirdi

Ahlat ilçesinde, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimini protesto etmek amacıyla Bitlis Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu tarafından basın açıklaması yapıldı.

Videoyu Aç Bitlis Ziraat Odaları darbe girişimine yönelik basın açıklaması gerçekleştirdi
A
a

Ahlat Ziraat Odası (AHZO) Başkanı Necat Demirden başkanlığında düzenlenen basın açıklamasına Adilcevaz Ziraat Odası Başkanı Alaattin Uluğ, Tatvan Ziraat Odası Başkanı M. Şefik Kızılca, Mutki Ziraat Odası Başkanı Ali Akın, Hizan Ziraat Odası Başkanı Erkan Durmaz ve çiftçiler katıldı.

Bitlis Ziraat Odaları il Koordinasyon Kurulu adına basın açıklamasını okuyan AHZO Başkanı Demirden, darbe girişimini protesto etmek amacıyla, 81 ilde eş zamanlı "Darbenin karşısında, demokrasinin ve milli iradenin yanındayız" başlıklı basın açıklaması yapıldığını söyledi.

"Üretim ve ülke kalkınması için çaba harcadığımız, el birliğiyle terör belasıyla mücadele ettiğimiz bir dönemde, hain bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık" diyen Demirden, şöyle devam etti: 

"Milli iradenin yine ve ancak millet tarafından değiştirilmesi dışında bir müdahaleyi asla kabul etmiyor, milletin iradesi dışında bir irade de tanımıyoruz. Gün milli iradeye ve demokrasimize sahip çıkma günüdür. Hiçbir darbe ve kalkışma asla meşru değildir, hiçbir şekil ve gerekçeyle savunulamaz. Her türlü darbe girişimi ülkemizin huzur içinde kalkınmasına ve geleceğimize darbe vurmak demektir. Demokrasiye vurulacak her darbe, ülkemize yapılabilecek en büyük ihanettir. Cumhurbaşkanımız, meclis başkanımız ve başbakanımızdan başlayarak, bütün yöneticilerimiz ve milletimiz ilk andan itibaren tek vücut olarak darbecilerin hesaplarını boşa çıkardılar. Biz de hain planın açığa çıkmasının hemen başından itibaren, 4,5 milyon üyemizle darbeye karşı durduk, demokrasiye ve milletin iradesine sahip çıktık. Bütün çiftçiler olarak yüce milletimiz önünde bir kez daha vurgulamak isteriz ki bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da tavrımız değişmeyecek. Canımız pahasına bu vatana, bu bayrağa ve demokrasiye sahip çıkacağız."

Dünyanın ekonomik krizler yaşadığı bir ortamda güçlü bir siyasi istikrar gerekirken, ülkede demokrasiyi geliştirme ve ileri demokrasi kurmaya çalışıldığı bir dönemde demokrasiyi sekteye uğratacak her türlü darbe girişiminin Türkiye yapılabilecek en büyük düşmanlık olduğunu ifade eden AHZO Başkanı Demirden, iktidarı ve muhalefetiyle bütün siyasi partilerin darbeye karşı tek vücut olması, ortak bir bildirinin altına imza atması, bombalar altında meclisi terk etmemesi, demokrasi açısından çok büyük kazanım olduğunu belirtti.

"Bu artık demokrasimizin büyük bir olgunluğa ulaştığının göstergesidir" ifadesini kullanan Başkan Demirden, şöyle konuştu: 

"Darbe girişimine karşı milletçe gösterdiğimiz birlik, beraberlik ve dayanışma ikliminin bundan böyle de devam ettirilerek, bir sürece sokulmasına herkesim yardımcı olmalıdır. Toplumda çatışmaya, ayrışmaya yol açabilecek eylem ve söylemlerden mutlaka kaçınılmalı. Bu hassas dönemde provokatörlere karşı toplumumuzun herkesimi her zamankinden daha dikkatli olmalı. Hain planları yapanlar, bu planı uygulamak üzere harekete geçerek kendi halkına kurşun yağdıran üniformalı teröristlerle bu konuda hiçbir sorumluluğu olmayan, hiçbir suçu ve günahı bulunmayan masumlar, çok kısa sürede ayrıştırılmalı. Korumakla görevli olduğu kendi milletine mermi yağdıran hain çetenin üyeleri hak ettikleri cezaya en kısa sürede çarptırılarak, milletin vicdanı rahatlatılmalı. Ülkemizin dörtbir yanında terör örgütleriyle büyük bir mücadele verdiğimiz ve büyük başarılar edilmekte olduğu da asla dikkatlerden uzak tutulmamalı. İç ve dış mihraklı teröre karşı yürütülen operasyonların, elde edilen başarıların milletin bağrından çıkan gerçek kahramanlarımız, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin (TSK) bütün unsurları ve emniyet teşkilatımızın bütün birimlerince omuz omuza birlikte yürütüldüğü asla unutulmamalı."

Terör operasyonlarında birbirlerine siper olan, koyun koyuna aynı şehadet şerbetini içen Mehmetçik ve polislerin, ülkeyi iç ve dış tehditlere karşı koruyacak tek yasal güç olduğunu vurgulayan Demirden, bu iki güzide kurumun işbirliğine gölge düşürebilecek her türlü söylemlerden uzak durulması gerektiğini dile getirdi.

Gelecek nesillerce de asla unutulmaması gereken 15 Temmuz tarihinin, 'Demokrasi Şehitlerini Anma ve Milli İrade Günü' olarak ilan edilmesi gerektiğini kaydeden Demirden, konuşmasına şöyle devam etti: 

"Anlaşılmıştır ki, hain plana, şanlı ordumuzun vatansever subay, astsubay ve erlerinin büyük bölümü ettikleri yemine bağlı kalarak, canları pahasına ve onurlu şekilde karşı çıkmıştır. Kahraman ordumuz ve vatansever askerlerimiz yıpratılmamalı. Bütün milletimizin tıpkı darbecilere karşı omuz omuza verdiği mücadelede olduğu gibi öncelikle devletimizin de vereceği destekle, askerimizin ve polisimizin morallerini en yüksek seviyeye çıkaracak adımlar, aynı kararlılıkla ve bütün milletimizce atılmalı. 15 Temmuz tarihi bir yanıyla kara bir leke olarak tarihe geçmiştir. Ancak bu tarih, bir yanıyla da bundan böyle demokrasi şehitlerinin ve milletin devletiyle tek vücut ve kendi iradesine sahip çıktığı tarih olarak anılacaktır."


Bunlar da İlginizi Çekebilir
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.