Bitlis'te Tarımda Girişimci Kadınlar Güçleniyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığınca yürütülen "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım" projesinde verilen eğitimlerde dereceye giren kadınlara ödül verildi.

Videoyu Aç Bitlis'te Tarımda Girişimci Kadınlar Güçleniyor
A
a

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığınca yürütülen "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi" 2018 yılında da Bitlis dahil toplam 29 ilde  gerçekleştirildi. Söz konusu program çerçevesinde tarımın değişik alanlarında faaliyet gösteren, yenilikçi, kaynakları etkin- verimli ve sürdürülebilir kullanan, bulunduğu çevreye öncülük eden rol model olabilecek kadın çiftçiler tarafından hazırlanan projelerin kadın çiftçilerimizin hayatına farkındalık kazandırması, kırsalda kadın istihdamına katkıda bulunması ile tarımda başarılı kadın girişimcilerin sayısının artması açısından oldukça önemli oldu.

"Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi"kapsamında  Bitlis İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılmış olan "Tarımda Girişimci Kadınlar Güçleniyor" programının amacı, tarımın her alanında eğitim çalışmalarına önem vererek, üretici ve girişimci ruha sahip kadınları bilgilendirmek, uygulanabilecek projelerinin hayata geçirilmesinde etkinliklerini artırarak tarımda kadın girişimciliğini en üst seviyeye çıkarmaktır.

"Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor" programı kapsamında İlimizde İŞKUR/KOSGEB işbirliği ile istihdama yönelik sertifikalı 32 Saat süreli uygulamalı girişimcilik eğitimleri verilmiş,söz konusu eğitime 5 ilçemizden toplam 75 kadın çiftçinin  katılımı sağlanmıştır. Bu çalışma kapsamında eğitim alan kadınlar tarafından hazırlanan projeler arasından seçilen ilk 10 proje, koordinatör il olarak belirlenen Muş'ta geniş katılımlı olarak gerçekleştirilen  Proje Pazarında sergilenmiş olup  bu projeler Özel Sektörler, STK'lar, KOSGEB ve Kalkınma Ajansları gibi kurumlar tarafından destek sağlanmıştır. Bağımsız beş kişilik Jüri tarafından belirlenen ilk üçe giren projelere ödüller verilmiştir. İlk üçe giren kadın girişimcilerimiz Hizan ve Mutki ilçelerinden seçilmiş olup ödülleri Bitlis İl Müdürü tarafından verildi. Proje ile ilgili değerlendirmede bulunan Bitlis İl Müdürü Fatih Asak; İlimizde kadın girişimcilerin sayısını arttırmak adına İl Müdürlüğümüz olarak her zaman destek olacağımızı ve bunun İlimize büyük ölçüde katkı sağlayacağını ifade etmiştir.

 


Bunlar da İlginizi Çekebilir
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.