Bitlis'te 64 kişiye Mesleki Yeterlilik Belgesi verildi

Bitlis’te Parvati Danışmanlık ve Ovam Belgelendirme firmaları tarafından gerçekleştirilen ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ sınavlarında başarılı işçilere sertifikaları dağıtıldı.

Videoyu Aç Bitlis'te 64 kişiye Mesleki Yeterlilik Belgesi verildi
A
a

Bitlis’te Parvati Danışmanlık ve Ovam Belgelendirme öncülüğünde başlatılan ve başta tehlikeli mesleklerde çalışan işçiler olmak üzere bütün iş alanlarına yönelik ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ belgelendirme sınavları devam ediyor. 

İlk olarak sıva, ahşap kalıpçı ve boya alanlarında yapılan sınavlarda başarılı olan 64 kişiye sertifikaları Ovam Belgelendirme firma yetkilisi Ahmet Enez tarafından verildi. 

İlk etapta inşaatın bazı alanlarında belgelendirme çalışmaları yaptıklarını söyleyen firma yetkilisi Ahmet Enez “Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilen sınav ve belgelendirme kuruluşu Ovam Belgelendirme, tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde, iş kazalarını önlemek ve çalışanların niteliklerini artırmak üzere yerelde belgelendirme faaliyetleri yürütüyor. İnşaat, metal, makine ana sektörleri olmak üzere birçok farklı alanda mesleki yeterlilik sınavları düzenliyoruz. Bitlis’te de Parvati Eğitim ve Danışmanlık firması çözüm ortaklığıyla çalışmalara başladık. Bitlis’te henüz yeni olmamıza rağmen altyapıyı çok hızlı bir şekilde kurarak, ilk etapta sıva, ahşap kalıp ve boya gibi 3 alanda, teorik ve uygulamalı sınav düzenledik. 80 kişinin katıldığı sınavlarda başarılı olan 64 kişiye belgelerini verdik. Doğalgaz ve kaynak alanları için de başvurular alınmaya başlandı kısa süre içerisinde sınavlar yapılacak.” dedi. 

“748 TL ceza var ancak belge almak ücretsiz” 

Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından mesleki yeterlilik belgelendirmesi zorunlu tutulan mesleklerde yapılan düzenleme ile belgesiz çalışmanın mümkün olmadığını hatırlatan Enez “Belgesiz işçi çalıştırmaya 748 TL ceza kesilecek ancak şu aşamada belge almak tamamen ücretsiz. Sınav ücretleri devlet tarafından karşılanıyor. Çalışanların bu fırsatı kaçırmaması gerekiyor. Ayrıca mesleki yeterlilik belgesi almış işçi çalıştıran işveren için de bir dizi avantaj söz konusu.” dedi.

Ovam Belgelendirme ve Parvati Danışmanlık açılan Bitlis ve ilçelerine dönük, Polietilen Kaynak, Çelik Kaynakçısı, Direnç Kaynak Ayarcısı, Doğalgaz Çelik Boru Kaynakçısı, Doğalgaz Isıtma ve Gaz Yakıcı Cihaz Servis Personeli, Isıtma ve Doğalgaz İç Tesisat Yapım Personeli, Kaynak Operatörü ve Makine Bakımcı alanlarında belgelendirme başvuruları devam ediyor. 

 


Bunlar da İlginizi Çekebilir
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.