Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan 'Bitlis Tanıtım Günleri' etkinlikleri yapılan konuşmalarla devam etti. Ardından, katılımcılara plaket takdim edildi ve halk oyunları gösterisi yapıldı. Açılış programı sonrası protokol üyeleri ve davetliler tarafından stantlar ziyaret edildi. 25 Ekim ile 28 Ekim 2019 tarihleri arasında yapılacak olan etkinliklerin Pazartesi günü son bulacağı belirtildi.

Açılış programında konuşma yapan Bitlis Valisi Oktay Çağatay, 'Bitlis Çok Yakın sloganıyla başlatmış olduğumuz Bitlis Tanıtım Günlerinde sizlerle birlikte olmaktan dolayı çok mutluyum. Yaklaşık bir yıldır Bitlis'te görev yapıyorum, hem il içinde hem il dışında olan Bitlisli hemşerilerimizden çok memnunum ve Bitlis Valisi olmaktan dolayı gurur duyuyorum. Terör belası çok şükür Bitlisli kardeşlerimizin sağduyusuyla ilimize bulaşmamış ve Bitlis'imiz bir huzur şehridir. Gecenin geç saatlerinde Tatvan ve diğer ilçelerimizde insanlar huzurlu bir şekilde gezebiliyor. Son zamanlarda sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Bitlis'in öncelliğini görüyorsunuz ayrıca Ahlat'ın Kubbet-ül İslam ve Tatvan ile diğer ilçelerimizin güzellikleri ön plandadır. Bitlis ilimizin 6 bin yıllık geçmişi var. İlimizin ve bölgemizin tanıtımında emeği olan herkese teşekkür ediyorum' dedi.

Bitlis Milletvekili Vahit Kiler ise, 'Bitlis Tanıtım Günleri etkinliklerimiz bugün başladı ve 4 gün sürecek. Pazartesi gününe kadar devam edecek olan etkinliklerimizde emeği olanlara ayrıca teşekkür etmek istiyorum. 1614 kilometre uzaktan buraya gelmek kolay değil, esnaflarımız sağ olsunlar. Bizim derdimiz Bitlis'imizi tanıtmak, Bitlis'imizi ve kültürümüzü dünyaya tanıtmamız lazım. 17 yıldır Bitlis'e hizmet ediyoruz. Sağlık ve eğitimdeki tüm sorunları çözmüşüz, ulaşımdaki sorunlarımızı da çözmüşüz ve tek eksiğimiz tanıtım. İnşallah burada İstanbulda ve Ankara'da bu şekilde tanıtım günleri düzenleyerek ilimizi en iyi şekilde tanıtacağız. 30 Mart'ta söz verdiğimiz gibi Bitlis TV'yi tekrar açtık. Bitlis'imizi kültürüyle, tarihiyle, maneviyatı ve değerleriyle en iyi şekilde tanıtacağız' diye konuştu.

Bitlis Milletvekili Cemal Taşar da, 'Buradaki gayemiz hem Bitlisli olup da Bitlis dışında olan kardeşlerimizle hasbihal etmek ve kardeşlerimizle hasret gidermektir. Hem de Bitlis'imizin güzelliklerini gittiğimiz illerde en iyi şekilde tanıtmaktır. Bitlis çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış kadim bir şehirdir, ilim ve irfan merkezi, evliyalar diyarıdır. Tarihi ile doğası ile ve doğası ile çok güzel olan Bitlis'imiz bakir kalmış ve tanıtılmamıştır. İnşallah biz bu tür etkinliklerle, TV programlarıyla, organizasyonlarla, sosyal ağ ve benzeri araç gereçlerle çok daha iyi şekilde tanıtacağız. Bu organizasyonda emeği olan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum' dedi.

Programa davetli olarak katılan İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, 'Öncelikle bizi bu güzelliklerle buluşturan herkese teşekkür etmek istiyorum. Bizler Bitlis'inden İzmir'ine, Edirne'sinden Kars'ına kadar hep birlikteyiz, hep beraberiz. Binlerce yıldan beri bu topraklarda bir olduk, beraber olduk, etle tırnak olduk. Bizim bu birlik ve beraberliğimizi çekemeyenler var. Ama onlara diyorum ki sakın boşuna yorulmayın birlik ve beraberliğimizi, kardeşliğimizi ve dostluğumuzu görmek istiyorsanız gelin burada karşı yakada görün diyoruz. Konu Bitlis olunca konuşulacak çok şey var ama ben bu selamlama konuşmasında teşekkürlerimi iletmek istiyorum' şeklinde konuştu.

Davetlilerden İzmir Milletvekili Necip Nasır ise, 'Her zaman Bitlisli olmakla gurur duyduğum, Bitlisli İzmirlilerden İzmir Milletvekili olarak ben, Bitlis ve ilçelerinin hasretliğini giderecek olmanın mutluluğu içerisindeyim. Bu güzel etkinlikten dolayı Bitlis milletvekillerimize, valimize, belediye başkanımıza ve emeği tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum' dedi.

Ev sahibi olarak konuşma yapan Bitlis belediye başkanı Nesrullah Tanğlay da, 'Bitlis tanıtım günleri etkinliklerimiz bir festival havasında geçecektir. Bitlis denilince aklımıza tarih gelir, kültür gelir, misafirperverlik gelir. Bitlis'in havası serttir ama insanı merttir. Biz bitlis'i buraya taşıdık ama buradan döndükten sonra inşallah İzmirli kardeşlerimizi bitlisimizde ağırlamak istiyoruz. Bitlis kadim bir şehirdir. Doğunun incisi olan Tatvan'ıyla, güzel sahili bakımından Adilcevaz'ıyla, Kubbetül islam şehri olan Ahlat'ıyla ve diğer güzel ilçelerimizle inşallah aynı şekilde ilimizi burada tanıtacağız. Katılımlarınızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum' diye konuştu.

Yapılan konuşmalar sonrası halaylar çekildi ve stantlar gezildi. Açılış programına ilçe kaymakamları, belediye başkanları, kamu kurum amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, davetliler ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.