Losev

Bitlis İl Sağlık Müdürlüğü Down Sendromluları Unutmadı

Videoyu Aç Bitlis İl Sağlık Müdürlüğü Down Sendromluları Unutmadı
A
a

21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü’nde Bitlis İl Sağlık Müdürlüğü çalışanları Bitlis Sağlıklı Hayat Merkezinde Down Sendromlu çocuklar ve aileleriyle bir araya geldiler.

Etkinlikte Sağlık Hayat Merkezi spor öğretmeni tarafından müzik eşliğinde zumba dansı yaptılar, halay çektiler. Performanslarıyla göz kamaştıran çocuklarımız hem eğlendiler hem de down sendromu hastalığına dikkat çekerek, bunun bir engel olmadığını bir kez daha gösterdiler.

Çocuklarımızın mutlu anlarına katkıda bulunmak adına organizasyonda yer alan Sağlık Çalışanları birlikte pasta keserek neşelerine ortak oldular. Dünya Farklılıklarla Güzel vurgusunun yapıldığı etkinliğin sonunda Down Sendromlu çocuklara çeşitli hediye dağıtımı yapıldı. 

DOWN SENDROMU NEDİR?

Down sendromu, genetik bir farklılık, bir kromozom anomalisidir. En basit anlatımı ile sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken Down sendromlu bireylerde bu sayı üç adet 21. kromozom olması nedeniyle 47 olmaktadır. Down Sendromu tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır. Hücre bölünmesi sırasında yanlış bölünme sonucu 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom yer alması ile meydana gelir. Down sendromuna sebep olduğu bilinen tek etmen hamilelik yaşıdır, 35 yaşüstü hamileliklerde risk artar. Ancak genel olarak genç kadınlar daha fazla bebek sahibi olduğundan Down sendromlu çocukların %75-80'i genç annelerin bebekleridir. Ülke, milliyet, sosyo-ekonomik statü farkı yoktur. Ortalama her 800 doğumda bir görülür. Tüm dünyada 6 milyon civarında Down sendromlu birey yaşamaktadır. Türkiye'de tam bir veri yok ama yaklaşık 70.000 Down sendromlu kişi olduğu tahmin ediliyor.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.