Bitlis Güzeldere MTAL öğrencilerinden Doşeman Geçidine ziyaret

Videoyu Aç Bitlis Güzeldere MTAL öğrencilerinden Doşeman Geçidine ziyaret
A
a

Tarihi ipek yolunun kalıntılarının en belirgin olduğu bölge olan “Doşeman Geçidi” Bitlis Güzeldere Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerini ağırladı.

Okul Müdürü Serdar Durer şunları ifade etti; tarihi ipek yolunun kalıntılarını ciddi manada muhafaza eden, ipek yolunun tarihteki çok önemli geçitlerinden biri olan Doşeman geçidi koruma altına alınmalıdır. Geçitle ilgili araştırmalar yapılmalı, geçit laboratuvar gibi kullanmalıdır.

Yaklaşık 1500 yıllık bir geçmişe sahip olduğu bilinen tarihi ipek yolunda neredeyse kaybolmaya yüz tutmuş olan, tarihi Doşeman geçidi bir an önce koruma altına alınıp, bilim insanlarının araştırmalarını yapmaları için istifadelerine sunulmalıdır. İnsanlık tarihinde çok önemli bir yere sahip olan ipek yolunun kalıntılarını en net şekilde Doşeman geçidinde görmek mümkün. Eskiden büyük baş havyaların sürükleyerek götürdükleri tahta tekerlekleri olan araçların uzun yıllar kullandıkları geçidin, süreç içerisinde kayaları nasıl aşındırdıklarına tanık olunacak bu geçitte. Tarih boyunca bir ticaret güzergâhı olarak kullanılmış olan ipek yolu, orduların, bilgelerin ve gezginlerinde takip ettiği bir yol olmuştur.

Bilindiği üzere doğudaki, Çin gibi ülkelerden sağlanan ipek ve baharat gibi ürünlerin Mısır ve Roma gibi ülkelere ulaştırılması için kullanılan bir ticaret yoludur. İsmini de taşınan ürünlerin en önemlisi olan İpekten almıştır. Kıtalar arası etkileşim de ve iletişimde çok büyük rol oynamış olan bu yola ait ilk yazılı kaynaklar Romalılar ve Antik Yunan döneminden kalmıştır. Doşeman geçidine bir an önce el atılmalıdır. Özelikle Bitlis Eren Üniversitesine burada çok büyük iş düşmektedir. Şeklinde konuştu.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Haber İhbarı

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.