Bitlis Eren Üniversitesi öğrencilerinden sosyal sorumluluk projesi

Softmedya Yazılım Web Reklamı
Videoyu Aç Bitlis Eren Üniversitesi öğrencilerinden sosyal sorumluluk projesi
A
a

Bitlis Eren Üniversitesi öğrencileri, engelli bireylere destek olmak amacıyla “mavi kapak” toplama kampanyası başlattı.


Bitlis Eren Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Hatice Özdil öncülüğünde başlatılan ve Fen Edebiyat Fakültesi öğrencilerinin destek verdiği kapak toplama kampanyası kapsamında 2 ayda 30 bin kapak toplandı.

Öğretim üyesi ve öğrenciler değişik kurumlardan, okullardan, çevreden, zaman zaman sokakta bulunan şişelerden her gün poşet dolusu kapak toplayarak, hem çevre temizliği yaptılar, hem de sosyal projelerine destek verdiler. Toplanan kapaklar çuvallara konularak projenin sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Özdil ve öğrencileri tarafından Eskişehir'de yaşayan, sosyal medyada "dede torun mavi kapak" adıyla projelerini yürüten ekibe gönderildi.

Proje hakkında konuşan Bitlis Eren Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Demirtaş, engellilerin ihtiyaçlarının giderilmesi için bu projeye destek veren herkese teşekkür etti.

‘Onlarla gurur duyuyoruz’

Prof. Dr. Demirtaş açıklamalarında şunları söyledi: “Kampanya son derece önemli bir çalışma. Biz şunu biliyoruz ki; öğretim üyesi arkadaşlarımıza ve öğrencilerimize güvendiğimiz zaman her türlü zorluğun üstesinden gelebiliyorlar. Bunu birçok kez gördük. Kısa süre içerisinde bu kadar çok kapağın toplanması, buradaki performansın başarısını ortaya koyuyor. Engel diye bir şey yoktur. Çünkü engelli diye tanımlanan bireylerin ulusal ve uluslararası düzeyde gösterdikleri büyük başarılar var. Ülkemizi ve bizleri gururla temsil ediyorlar. Biz de onlarla gurur duyuyoruz. Dolayısıyla engelli olarak tanımlanan ama asla engelli olarak görmediğimiz bireylerin ihtiyaçlarının giderilmesi için başlatılan bu projeye destek veren herkesi tebrik ediyor, emeği geçen arkadaşlarımızı tebrik ediyorum.”

Kampanyaya öncülük eden Fen Edebiyat Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Hatice Özdil ise, bu projeye 4 yaşındaki kızıyla beraber başladığını belirterek: “Mavi kapak projesi yıllardır basında yer alan bir projeydi. Ancak son zamanlarda kaldırıldığını duymuştum. Bu projeye kızımla başladım. 4 yaşındaki kızımla beraber bu kapaklarla oynarken ciddi anlamda biriktiğini fark ettim. Sonra bunları nasıl kullanabiliriz diye düşündüğümde kapak toplama kampanyaları aklıma geldi. Bunun üzerine internette bir araştırma yaptım. Bu kampanyanın bazı kötü suiistimaller üzerine bittiğini gördüm. Ama hala şahsi olarak kampanyayı devam ettiren birçok insana rastladım. 75 yaşını aşkın bir dedenin 17 yaşındaki torunuyla beraber Türkiye’nin dört bir yanından gelen kapakları kendi evlerinin altında biriktirdiklerini gördüm. Kendi anlaştıkları bir plastik kırımcısına satıyorlar. Bunun karşılığında kazandıkları parayla da engelli kardeşlerimize tekerlekli sandalye alıyorlar. Bunları görünce engelli kardeşlerimizin bu mutluluğu beni çok heyecanlandırdı. Kızımla başladığım kapak toplama işi neden daha fazla olmasın diye düşündüm. Öğrencilerimle bu durumu paylaştım. Bunun lafta kalmamasını temenni ettim ve öyle de oldu. Öğrenciler kantinlerden, yurtlardan, kurum ve kuruluşlardan ve buranın sert iklimine rağmen sokaklardan getirdikleri poşet poşet kapaklarla beni çok duygulandırdılar. 2 ay gibi kısa bir süre içerisinde 30 bin kapak toplamak çok güzel bir duygu. Açıkçası gençlerin bu çabası benim geleceğe dair ümitlerimi yeniden yeşertti.” dedi.

“Bu dünya bizim, başka dünya yok”

Plastiklerin aynı zamanda doğaya verdiği zarara da değinen Dr. Öğr. Üyesi Özdil: “Projemiz devam edecektir. Bize destek vermek isteyenlerde hem engelli kardeşlerimize yardımcı olurlar hem de yüzyıllarca süren plastiğin çevreye getirdiği kirliliği engellemiş olurlar. Bitlis’te bulunan derelerin, Nemrut gibi bir doğa güzelliğinin ve Van Gölü’nün kirli olmasından şikâyet ediliyor. Ama bu şikâyet edişin yanında bir icraat yok. Kendi adımıza bu kadar kapağı doğadan kaldırmış olduk. Bu projeyi genişletmek istiyoruz. Bence sadece çocuklara, gençlere değil yetişkinlere de bu bilinci kazandırmalıyız. Bu dünya bizim, başka bir dünya yok. Torunlarımıza ve gelecek nesillere temiz bir dünya bırakmak istiyorsak bu kampanyayı sahiplenmeliyiz. Kapaklardan geri dönüşüm eşyaları üretildiği için böylece ekonomiye de katkıda bulunan kapak toplama projemizi destekleyen Rektörümüz Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, Rektör Yardımcısı ve aynı zamanda Dekanımız olan Prof. Dr. Mehmet Demirtaş'a, Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Hasan Taşkıran'a ve fakültemizin öğrencilerine çok teşekkür ediyoruz. Kapak toplama kampanyamız Fen-Edebiyat Fakültesi'nde devam edecek olup herkesin katılımını ve desteklerini bekliyoruz." dedi.

Fen Edebiyat Fakültesi 1’inci sınıf öğrencilerinden Rabia Özbek ise, bu projeye yaklaşık 11 hafta önce dâhil olduklarını söyledi. Bu projeyle beraber mavi odaklı yaşamaya başladığını vurgulayan Özbek: “Bu projede yer almamızın sebebi engelli kardeşlerimize bir umut da biz olmak istedik. 12 yıldır süren bu sosyal sorumluluk projesiyle dün 178’inci tekerlekli sandalye verildi. Ben bu projeye dâhil olduğumda mavi odaklı yaşamaya başladım. Buna dair olan sloganım ‘Bir mavi kapak, bir masum yürek’ olmuştu. Şunu da belirtmek isterim sadece mavi değil her türlü plastik kapakla kampanyaya destek verebilirsiniz." ifadelerini kullandı.

Kampanyaya Bir Katkı da Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden

Dr. Öğr. Üyesi Hatice Özdil öncülüğünde başlatılan ve Fen Edebiyat Fakültesi öğrencilerinin destek verdiği kapak toplama kampanyasına bit katkı da Bitlis Eren Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden geldi. Uzun süredir içtikleri su şişelerinin mavi kapaklarını biriktiren Üniversitemiz Basın ve Halkla İlişkiler Birimi personelleri biriktirdikleri kapakları kampanyayı yürüten öğrencilere teslim ederek, kampanyaya katkıda bulundu.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.