Bitlis Beşminare Düşünce Akademisi; Öğretmenlere Yapılan Saygısızlığı Kınıyoruz

Videoyu Aç Bitlis Beşminare Düşünce Akademisi; Öğretmenlere Yapılan Saygısızlığı Kınıyoruz
A
a

Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde, dün akşam ilçe merkezindeki bir halı sahada bir grup öğretmenin gözaltına alınması ile ilgili, Bitlis Beşminare Düşünce Akademisi Başkanı Serdar Durer yaptığı basın açıklamasında şunları ifade etti.


Düşünce Akademisi Başkanı Serdar Durer; Aldığımız bilgilere göre dün akşam Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde 21.00 ile 22.00 saatleri arasında halı saha için rezervasyon yaptıran 14 kişilik öğretmen grubu sahaya çıkmış. Hemen akabinde cumhuriyet savcısının da sahada kendi grubunun futbol oynayacağını söylemiş. Bu duruma şaşıran öğretmenler, sahayı terk etmelerini söyleyen savcıya itiraz etmişler. Bu duruma öfkelenen savcı, iddiaya göre polise talimat vererek bu öğretmenleri gözaltına aldırmış. Öğretmenler karakola götürülürken, savcı ve arkadaşları da futbol oynamışlar.

Maçın 15. dakikasında öğretmenleri sahadan çıkartıp GBT “Genel Bilgi Taraması” yani şortlu, formalı insanlardan kimlik istenmesi, üzerlerinde kimlikleri olmadığı için, karakola gönderilmesi Dünya’nın hiçbir yerinde yaşanabilecek bir durum değil. Adaleti kendi kişisel egolarına kurban eden ve şahsi ihtirasları için kullananları nefretle kınıyorum. Ülkemizde bunu yapan sözde hukukçuların sayısı hiçte az değil. Gereken yapılmalı ve bu kişiler hukuk mekanizmasının içerisinden süratle uzaklaştırılmalıdırlar.

Bu kişi hiçbir öğretmenin elinden geçmeden bugünlerine gelmiş olacak ki bu davranışı sergileyebiliyor. Tabi sahadan çıkartılıp gözaltına alınan kişilerin öğretmen olup olmamaları da çok önemli değil. Olaya insani bir pencereden bakmak lazım. Aklımıza şu geliyor. Almanya’da bir Lise Müdürü, her eğitim öğretim yılı başında öğretmenlerine şu mektubu gönderirmiş; “Bir toplama kampından sağ kurtulanlardan biriyim. Gözlerim hiçbir insanın görmemesi gereken şeyleri gördü. İyi eğitilmiş ve yetiştirilmiş mühendislerin inşa ettiği gaz odaları, iyi yetiştirilmiş doktorların zehirlediği çocuklar, işini iyi bilen hemşirelerin vurduğu iğnelerle ölen bebekler, lise ve üniversite mezunlarının vurup yaktığı insanlar. Eğitimden bu nedenle kuşku duyuyorum.

Sizlerden isteğim şudur; öğrencilerinizin insan olması için çaba harcayın. Çabalarınız bilgili canavarlar ve becerikli psikopatlar üretmesin. Okuma yazma, matematik, çocuklarınızın daha fazla insan olmasına yardımcı olursa ancak o zaman önem taşır.”

Serdar Durer sözlerine devamla; Sayın Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk, 20 Temmuz 2018 tarihinde yeni eğitim-öğretim sistemiyle ilgili olarak çok önemli mesajlar vermiş, şunları ifade etmişti; yeni eğitim sisteminin ahlak üzerine kurulacağını vurgulayarak, “İnsan temelli bir eğitim anlayışı kuracağız” temel kavramımız da Adalet olacak. Demişti. Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk’un ne kadar haklı olduğunu bugün bir daha anlamış oluyoruz.

Adalet Bakanımız sayın Abdulhamit Gül’ün konu ile ilgili soruşturma başlattıklarını duyurması yüreğimize su serpmiştir. Sayın Bakanın konunun takipçisi olacağını ve böyle kişileri hukuk mekanizması içerisinde barındırmayacağına olan inancımız tamdır. Şimdiden kendilerine teşekkür ediyoruz. Yine öğretmenlerine sahip çıkan Milli Eğitim Bakanımız sayın Ziya Selçuk’a, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı sayın Mustafa Safran’a ve Millî Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü sayın Hamza Aydoğdu’ya teşekkür ederiz.

Durer; Hafta sonu Düşünce Akademisi olarak bu öğretmenlerimize bir moral ziyaretinde bulunacağız.  Dedi. 

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.