Yapılan çalışmalarla ilgili yazılı açıklama yapan, Bingöl Umut Kervanı Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Refik Gönül, “Ocak ayında; 159 aileye 105 bin 716 TL tutarında gıda yardımı, 73 aileye 48 bin TL tutarında kırmızı et yardımı, 17 aileye 26 bin 650 TL nakit (para) yardımı, 5 aileye 31 bin 800 TL değerinde ev eşyası yardımı, 33 aileye 77 bin 735 TL değerinde giyim yardımı, 4 aileye 23 bin 478 TL değerinde mutfak eşyası yardımı olmak üzere toplamda 291 aileye 313 bin 379 TL ayni ve nakdi yardımda bulunduk” dedi.

"Rabbimiz bizi her daim hayır işlemeye ve veren el olmaya davet ediyor"

Gıda, ev eşyası, kırmızı et, giyim, mutfak eşyası ve nakit olmak üzere ihtiyaç sahiplerine kışlık yakacak da temin etmeye çalıştıklarını söyleyen Gönül, “Bingöl Umut Kervanı Derneği olarak, üye ve gönüllerimiz ile beraber muhtaç ve ihtiyaç sahibi olan ailelerimizin tespitlerini yapıp, sıkıntılarına merhem olmaya çalışıyoruz. Gıda, ev eşyası, kırmızı et, giyim, mutfak eşyası ve nakit olmak üzere bu ailelerimize kışlık yakacak da temin etmeye çalıştık. Yüce Rabbimiz Kur'an-ı Kerim'de buyuruyor ki: “De ki; Şüphesiz Rabbim kullarından dilediğine rızkı hem genişletir hem de onun için daraltır. Siz (Allah yolunda) herhangi bir şey harcarsanız, O (Allah), onun yerine başkasını verir. Ve o rızık verenlerin en hayırlısıdır.( Sebe Suresi-39 ) Evet Rabbimiz bizi her daim hayır işlemeye ve veren el olmaya davet ediyor. Biliyoruz ki sadakanın en hayırlısı zorluk içindeyken kişinin verdiği sadakadır. Bizler Umut Kervanı olarak toplumu bilinçlendirme ve farkındalık oluşturma adına bu faaliyetlerimizi sürdürüyor, huzurlu ve faydalı toplum bireyleri olmaya çalışıyoruz. Unutulmamalıdır ki; aileler azıcık da olsa maddi refaha kavuştuğunda toplumda feraha kavuşacaktır. Bizler bir binanın tuğlaları gibi birbirimize kenetlendikçe İnşaallah toplumumuzu sağlam bir yapıya ve refaha kavuşturacağız. Umut Kervanı olarak Gazze içinde elimizden geldikçe duyurularımızı yapıp bağışlarınızı alarak mazlum Gazze halkına göndermeye gayret ediyoruz. Rabbimiz bu kardeşlerimize de kısa zamanda bir hayır kapısı açsın ve onları kurtuluşa erdirsin. Ve içerisinde bulunduğumuz Recep Ayını ve üç aylarımızı hayırlara vesile kılsın” ifadelerini kullandı.

"Topluma karşı faydalı bireyler olalım"

Bingöl'de Minibüs ile Hafif Ticari Araç Çarpıştı: 15 Yaralı Bingöl'de Minibüs ile Hafif Ticari Araç Çarpıştı: 15 Yaralı

Toplumda sosyal dayanışmanın ve kardeşlik duygularının güçlendirilmesi gerektiğini kaydeden Gönül, “Biliyoruz ki, ihtiyaç sahibi olan insanlar Kur'an'ın deyimiyle 'bir şey istemekten utanırlar ve sen onları zengin sanırsın' diye ferman buyurmaktadır. Bu yüzden bizler de tespitlerimizi inceden inceye yapıp hakiki manada ihtiyaç sahibi olan ailelere ayni ve nakdi yardımlarınızı ulaştırmaya gayret ediyoruz. Dünya hayatının imtihan olması sebebiyle herkes imtihanını farklı bir şekilde yaşıyor. Önemli olan biz insanların bu imtihan içerisinde Allah'ın rızasına ne kadar hayır işlediğimizdir. Çevremize, eş dostumuza ne kadar faydalıyız, bunun muhasebesini yapmamız gerekiyor. Bingöl Umut Kervanı Derneği olarak Bingöl ilimizde bulunan bütün sokak ve caddeleri elimizden geldikçe dolaşıp ihtiyaç sahibi olan aileleri tespit ettikten sonra, yapılan bağışlara göre yardımlarımızı ulaştırmaya çalışıyoruz. Biz de samimi bir niyetle sahada çalışarak ihtiyaç sahiplerini tespit ediyoruz. Yoksul olup da temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük düzeyde dahi sürdürmekte güçlük çeken kişi ve ailelere karşılıksız olarak sağlanan ayni ve nakdi yardımlarımıza devam ediyoruz. Bundan sonra da elimizden geldikçe bizlere başvuran ve tespit ettiğimiz fakir ve muhtaç ailelere yardımlarımızı ulaştırmaya devam edeceğiz. Emeği ve katkısı bulunan tüm hayırseverlerimizden Allah razı olsun, teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: İlke Haber Ajansı (İLKHA)