BİKA Çöpten Elektrik Üretecek

Bitlis il, ilçe ve belde belediyeleri tarafından yaklaşık 4 yıl önce kurulan Bitlis Katı Atık Birliği (BİKA), bundan sonra Bitlis il, ilçe ve beldelerden toplayacağı çöplerden elektrik üretmeye başlayacak.

Videoyu Aç BİKA Çöpten Elektrik Üretecek
A
a

Kurulduğu günden bu yana Bitlis il, ilçe ve beldelerden gelen evsel ve tıbbi atıkların depolanmasını ve bertaraf edilmesini aynı zamanda ambalaj atıklarının geri dönüşümünü sağlayan BİKA, Bitlis Katı Atık Birliği meclisinin oy birliği ile aldığı karar doğrultusunda çöp gazından (LFG) enerji üretimi için kollar sıvadı. Öte yandan BİKA'nın yeni kuracağı çöp gazından elektrik üretim santrali ise bölgede ilk olma özelliğini taşıyacak.
BİKA düzenli olarak depolanan evsel atıklardan elektrik enerjisi üretimine geçmek için gerekli çalışmalara başlarken, bu çalışmalar kapsamında çöp gazından elektrik enerjisi üretim ve geri dönüşüm toplama-ayırma tesislerinin yapılacak ihale sonucunda en fazla iki yıl içerisinde hayata geçirilmesi planlanıyor. Söz konusu tesisler 2 bin 886 sayılı Devlet İhale Kanunun 45.  maddesine göre açık teklif usulü ile 10 yıllığına ihale edilecek.

Konu ile ilgili açıklama yapan Bİ-KA Birlik Başkanı Fettah AKSOY, “ Bitlis Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi bölgede Avrupa Birliği fonlarıyla kurulan ilk evsel atık düzenli depolama tesisidir. Projeye 2006 yılında başlanmış olup 2009 yılında yer teslimi yapılarak Tahtalı Köyü karşısı Bellektepe mevkiinde inşaat işlerine başlanmıştır. 2010 yılı Aralık ayında inşaat işleri bitmiş ve 2011 yılı Ocak ayında tesis işletmeye alınmıştır. Yaklaşık 4 (dört) yıldır evsel atıkların depolandığı tesisimizde çöp gazından (LFG) enerji elde etmek için Bitlis Katı Atık Birliği meclisinde oy birliği ile alınan karar doğrultusunda Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi İşletmesinin ve Enerji Üretim Santrali ile Ambalaj Atıkları Toplama Ayırma Tesislerinin kurulumu ve işletimi 10 (on) yıllığına ihale edilecektir. Bölgede ilk olarak kurulacak çöp gazından enerji üretim santrali Bitlis Katı Atık Birliğine ve bu Birliğe üye olan belediyelere  önemli faydalar sağlayacaktır. Söz konusu tesislerin ilimize şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.” Diye konuştu.

Tesislerin kurulumu için ilana çıkmış olan ihale birlik encümenince 22 Aralık 2014 tarihinde gerçekleştirileceği belirtildi.
bitlis çöp toplama merkezi, bika çöp toplama merkezi, nemrut çö toplama merkeziBunlar da İlginizi Çekebilir
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.