Resmi Gazete'nin 25 Eylül 2023 tarihli sayısında yayınlanarak kurulan merkez, araştırma ve uygulama faaliyetleriyle Bitlis arıcılığının korunması, geliştirilmesi ve arı ürünlerinin değerlendirilmesi konularında çalışacak.

Arı ve Arı Ürünleri Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin arıcılık sektörünün daha sürdürülebilir ve verimli hale getirilmesi amacıyla çeşitli projeler yürüteceği belirtildi.

BEÜ Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş yaptığı açıklamada, 'Bitlis Eren Üniversitesi olarak arı yetiştiriciliğinin ve arı ürünlerinin ekonomik önemini çok iyi biliyoruz. Doğal yaşamın ve tarımın sürdürülebilirliği için arıların rolü büyüktür. Bu nedenle Arı ve Arı Ürünleri Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi'ni kurduk. Merkezimiz, öncelikle Bitlis balının kalitesinin arttırılmasına yönelik çalışmalara odaklanarak, arıcılarımıza destek olacak, arı sağlığını koruyacak, bal dışında diğer arı ürünlerinin kalitesini artıracak çalışmalar yapacak. Ayrıca, öğrencilerimizin ve bilim insanlarımızın arıcılık alanında araştırma yapmalarına olanak sağlayacak bir platform olacak. Bu merkezin kurulmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum' dedi.