Bitlis Eren Üniverstiesi akademisyenlerinden Dr. Öğr. Üyesi Kubilay Demir'in yürütücülüğünü yaptığı projede Doç. Dr. Yakup Şahin, Dr. Öğr. Üyesi Vedat Tümen, Dr. Öğr. Üyesi Erdal Akın, Dr. Öğr. Üyesi Halil Yetgin ve Dr. Öğr. Üyesi Selahattin Koşunalp görev alacak. 24 ay sürecek olan projenin bütçesi 1 Milyon TL olarak kabul edildi.
.
Savunma Sanayii Başkanlığında sözleşme imza töreninde açıklama yapan BEÜ Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, bu projenin lisans düzeyinden doktora düzeyine kadar olan tüm Bilgisayar Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü öğrencilerinin yetiştirilmesinde önemli rol oynayacağını söyledi. Rektör Elmastaş, ayrıca proje süresince öğrencilerin yazılım geliştirme süreçlerine de katılarak deneyim kazanacaklarını ifade etti. Rektör Elmastaş, akıllı otonom araçlar üretiminde Üniversitemizin önemli bir üs haline gelmesinde projenin bir başlangıç olacağını kaydederek, 'Bitlis Eren Üniversitesi olarak hazırladığımız projeye destek ve katkılarından dolayı Savunma Sanayii Başkanımız Sayın Prof. Dr. İsmail Demir ile Başkan Yardımcısı Mustafa Murat Şeker ve ilgili birim görevlilerine şükranlarımı sunuyorum' dedi.
.
DİHA projesinde yapay zeka ile eğitilmiş İHA'ların desteğiyle kritik alanlar akıllı bir şekilde taranacak. Ayrıca, İHA'ların yörüngelerinin hesaplanmasında ileri yapay zeka tekniklerinden faydalanılacaktır. Barındırdığı ileri teknoloji sayesinde öğrencilerin yetiştirilmesine sağlayacağı katkının yanı sıra, DİHA projesi ile savunma sanayisine de yüksek teknolojik ürün kazandırılması amaçlanmaktadır.