BEÜ öğrencileri Nemrut'u temizledi

BEÜ Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu öğrencileri Nemrut Kalderası’nda yaşanan çevre kirliliğine dikkat çekmek ve bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla krater gölü kıyısında ve buhar bacaları çevresindeki çöpleri topladı.

Videoyu Aç BEÜ öğrencileri Nemrut'u temizledi
A
a

Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Çağrı Merkezi Hizmetleri Programı ve Dış Ticaret Programı öğrencileri tarafından düzenlenen etkinlikte Nemrut Kalderası’nda bulunan büyük göl, sıcak göl ve buhar bacaları çevresinde ziyaretçiler tarafından bırakılan çöpler toplanarak çevreye duyarlılık oluşturmaya çalışıldı. Göl kıyılarına bırakılan çöplerin doğal yaşamı olumsuz etkilediğini söyleyen öğrenciler kalderada bulunan göl sularının da hızla kirlendiğini dile getirdi. Öğrenciler adına konuşan Çağrı Merkezi 2. Sınıf öğrenci temsilcisi Türkan Yakın, kaldera içinde çöp bırakma alanları olmasına rağmen ziyaretçilerin çöplerini gelişi güzel bıraktıklarını dile getirerek kimsenin doğayı bu şekilde kirletmeye hakkı olmadığını belirtti. Nemrut Krater Gölü’nün, Türkiye’nin en büyük, dünyanın ikinci büyük krater gölü olduğunu hatırlatan öğrenci temsilcisi Yakın: “Bize bırakılan mirası bizim de geleceğe temiz bir şekilde bırakmamız gerekir. Doğa kimsenin tekelinde değil. Nemrut Kalderası'nın kendine has bir doğası var, sayısız endemik bitkiye ve kuş türlerine ev sahipliği yapıyor. Kaldera içinde bulunan krater gölünde kirlilik gün geçtikçe artıyor. Ziyaretçilerin çevre konusunda daha duyarlı olmasını istiyoruz. Bu konuda farkındalık oluşturmak için kaldera içinde çöp toplama etkinliği düzenledik” dedi.

Öğrenci etkinliğine katılan Öğr. Gör. Ali Geylani ve Öğr. Gör. Ali Hamurcu Nemrut Krater Gölü’nün eşsiz güzelliğine dikkat çekerek insanların çevre konusunda daha bilinçli olması gerektiğini vurguladı. Öğrencilerin farkındalık etkinliğinin cesaret verici olduğunu ifade eden Öğr. Gör. Geylani: “Öğrencilerin çevre konusunda farkındalık oluşturmak için çaba sarf etmesini memnuniyetle ve takdirle karşılıyoruz. Çevresine sahip çıkan, doğasına sahip çıkan gençlik sonraki nesillere yaşanabilir bir dünya bırakacaktır. Bu konuda emek veren tüm öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.” dedi.

Toplanan çöpleri kaldera içinde bulunan çöp toplama alanına bırakan öğrenciler daha sonra Rahova’da bulunan tarihi El - Aman Hanı’nı ziyaret etti.

 


Bunlar da İlginizi Çekebilir
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.