BEÜ'de sıfır atık projesinin tanıtımı yapıldı

Bitlis Eren Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından “Sıfır Atık” adlı projenin tanıtım toplantısı yapıldı.

Videoyu Aç BEÜ'de sıfır atık projesinin tanıtımı yapıldı
A
a

Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleşen programın açılış konuşmasını yapan Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Edip Avşar, Bitlis ilinde katı atıkların toplanması ve değerlendirilmesi ile ilgili tesisin olduğunu ve yakın zamanda bu tesiste atıkların toplanarak enerji üretilmesi için yürütülen çalışmaların yapılacağını söyledi.

Sıfır Atık Projesinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığında uygulandığını ifade eden Çevre Mühendisi Selenbüke Mevce Kılınç: “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin takdirleri ile kendileri projemize öncülük etmiş ve 26.09.2017 tarihinde Sıfır Atık Projesinin Tanıtım Toplantısı yapılarak bu projenin tüm Türkiye’de uygulanması için yola çıkılmıştır.” şeklinde konuştu. Sıfır Atık Projesi hakkında bilgi veren Çevre Mühendisi Kılınç, projenin; israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, oluşan atığın miktarının azaltılması ve atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan atık önleme yaklaşımı olarak tanımlanan bir hedef olduğunu söyledi. Atıkların insan ve çevre sağlığı açısından potansiyel tehlike oluşturduğunu ifade eden Kılınç: “Atıkların çevreye zarar vermeden geri kazanımı başta çevre ve insan sağlığı olmak üzere ekonomiyi yakından ilgilendirmektedir.” dedi.

Program, soru cevap bölümünün ardından sona erdi. 


Bunlar da İlginizi Çekebilir
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.