Losev

BEÜ Albatros mansiyon ödülünü aldı

Videoyu Aç BEÜ Albatros mansiyon ödülünü aldı
A
a

Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ,) 17 - 22 Eylül 2019 tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenen ve yüz binlerce kişinin ziyaret ettiği, Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nde (TEKNOFEST İstanbul) İnsansız Hava Araçları Yarışması'nda mansiyon ödülü aldı.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, ülkenin önemli kurum ile firmaların destekleriyle düzenlenen ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşen dünyanın en büyük teknoloji festivali kapsamında 38 farklı kategoride düzenlenen 19 yarışmada dereceye girenler ödüllendirildi. BEÜ ise, İnsansız Hava Araçları Yarışması'nda mansiyon ödülü aldı.

BEÜ’dan Gökyüzünün Gözü ve Albatros isimli iki takımla ve toplamda 9 öğrenciyle katıldığı TEKNOFEST İstanbul'da, takımları oldukça başarılı uçuşlar sergiledi ve özgün gövde tasarımında kullanılan malzemelerle de büyük beğeni topladı. Ayrıca gayretli çalışmalarından ve yardımsever tutumundan dolayı hakem kurulu tarafından Albatros isimli takıma mansiyon ödülü verilmesi uygun görüldü.

TEKNOFEST etkinlik alanında düzenlenen ödül töreninde Albatros takımı, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’dan ödülünü aldı. 20 - 22 Eylül tarihleri arasında sergilenen İHA’ları halktan ve bürokrasinin çeşitli kademelerinden gelen misafirler tarafından büyük beğeni topladı.

Konuyla ilişkin açıklama yapan BEÜ Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Fatih Kuluöztürk, “Geçen yıl katıldığımız ülkemizin milli teknoloji hamlesi TEKNOFEST’e bu yıl daha fazla öğrencimizi götürebilmek için ikinci bir takım daha oluşturduk. Bütün süreçleri iki takımımız adına yürüterek yarışmaya ve katılım desteği almaya hak kazandık. İnsansız Hava Aracı yarışmasına toplam 310 takım başvuru yapmış ancak Üniversitemiz takımlarınında aralarında bulunduğu 117 takım yarışma için uygun bulunmuştur. Yarışmada oldukça iyi performanslar sergileyen İHA’larımız tasarımları ve yapımlarında kullanılan malzemelerle de oldukça beğeni toplamıştır. Ayrıca centilmen ve yardımsever tutumlarımız da göz önüne alınarak takımlarımız mansiyon ödülüne layık görülmüştür. Ödül alan takımlar olarak TEKNOFEST etkinlik alanında düzenlenen sergide çok büyük ilgiyi takımlarımıza ait stant görmüştür. Şehrimizi ve Üniversitemizi büyük kalabalıklara tanıtma fırsatı bulduğumuz TEKNOFEST’e hemşehrilerimizin de desteğiyle önümüzdeki yıl çok daha iddialı olarak katılmak üzere çalışmalarımız şimdiden başlatılmıştır. Projemize verdikleri desteklerden dolayı Rektörümüz Prof. Dr. Erdal Necip Yardım'a ve bizi yalnız bırakmayan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Demirtaş'a teşekkür ederiz" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği TEKNOFEST’e Albatros ve Gökyüzünün Gözü takımlarına BEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Demirtaş da eşlik etti. TEKNOFEST İstanbul kapsamında bu yıl düzenlenen 19 yarışmaya, 122 ülke ve Türkiye'nin 81 ilinden toplam 17 bin 373 takım ve 50 bin yarışmacı başvurdu. Yarışmaların finallerinde ise yaklaşık 2 bin takım ve 10 bin finalist mücadele etti.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.