Otobüs Kazasında Ölü Sayısı 12'ye Yükseldi Otobüs Kazasında Ölü Sayısı 12'ye Yükseldi
Tekin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'a 'Bedelli Askerlik düzenlemesi düşünüyor musunuz?' diye sordu ve yazılı yanıt istedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, yerel seçimlerde AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un 'Bedelli Askerlik Çıkmalı' açıklamasını anımsattı.

İktidarın 700 bin gencin kafasını bedelli askerlik konusunda karıştırdığını ifade eden Tekin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'a 'Bedelli Askerlik düzenlemesi düşünüyor musunuz?' şeklinde soru yönelterek, konuyu TBMM gündemine taşıdı.

Gürsel Tekin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, daha önce yaş sınırının 30 olması ve belirlenen ücretin fazla olması sebebiyle istenilen sonucun elde edilememesi sonucu bedelli askerlik ihtiyacının devamlı gündemde tutulduğunu anımsattı.

GENÇLERİ UMUTSUZLUĞA İTTİ

Tekin, Bakan Yılmaz'a, 'Partinizin Genel Başkan yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'un 30 Mart Yerel seçimleri öncesi 'bedelli askerlik çıkmalı 'şeklindeki açıklamaları, Savunma Bakanı olarak da sizin 'Bedelli yok' şeklindeki açıklamalarınız gençlerimizi ciddi anlamda belirsizliğe ve umutsuzluğa itmiştir.' dedi.

DUYARSIZ KALABİLİR MİSİNİZ?

Gürsel Tekin, bedelli askerlik sorununun aileleri hariç 700 bin genci ilgilendirdiğine dikkat çekekerek, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'dan şu sorulardan yazılı yanıt istedi:
-700 bin gencin ve ailesinin beklentisi olan Bedelli Askerlik için yeniden ve makul bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

-Daha önceki uygulamalarda, fiyat ve yaş sınırının doğru tespit edilememesi, talebin artarak devam etmesine neden olmuştur. Bu sefer 700 bin gencin ortak talebi olan 25 yaş ve 15 bin TL taleplerine sıcak bakacak mısınız?

-TBMM Dilekçe Komisyonu'na, Bakanlığınıza ve TSK'ne son 1 yıl içerisinde bedelli askerlikle ilgili gelen toplam dilekçe sayısı ne olmuştur?

-Yeniden bir bedelli askerlik düzenlemesinin yapılabilmesi için TSK'nın, Genelkurmay Başkanlığı'nın ve bakanlığınızın ortak bir çalışması mevcut mudur?

-76 milyonluk bir ülkede 700 bin genci ilgilendiren bir konuda (aileler hariç) daha ne kadar duyarsız kalabilirsiniz?

Editör: Haber Merkezi