Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, uluslararası arenada gerginliklerin arttığı bir dönemde üçüncü dünya savaşı ihtimaline yönelik uyarılarda bulundu. Fidan, Rusya ve Ukrayna arasındaki gelişmeleri de dikkate alarak, dünyanın bu tehdidi ciddiye alması gerektiğini vurguladı.

Hakan Fidandan Ucuncu Dunya Savasi Uyarisi Cd39A172

Fidan, bir soru üzerine, "Dünya, 3. Dünya Savaşı beklentisi de dahil olmak üzere bölgesel, küresel bir savaş beklentisi içinde olmalı mı?" sorusuna şu cevabı verdi: "Dünya bu tehdidi ciddiye almalı böyle bir risk var baştan beri bunu diyoruz. Bu gerçekten hesabı kitabı yapılmış mesele. Gazze'deki katliam, soykırım insanlığı ortadan ikiye bölen soykırım. İnsanlığın aynı noktaya geldiği konu. Bunun karşısında duran bir yapı var. Bu yapının Ukrayna'da devam eden bir sorunsalı var. İki savaş, dünyadaki ekonomik rekabet, yapay zekanın beklenmedik atağa kalkmasıyla 'teknolojik üstünlük kimde olacak?' sorusunu birdenbire öne çekilmesi. Normal piyasa şartlarında giden bir konu. Şimdi burada ortaya çıkan potansiyeli o kadar büyük ki" ifadelerini kullandı.

Tankshutterjpg Dm Ck9 Mczl02 Rhk7B Ues Tg

DEM Partili merkez ilçe başkanına terör gözaltısı DEM Partili merkez ilçe başkanına terör gözaltısı

Fidan'ın uyarıları, uluslararası ilişkilerdeki gelişmelerin izlenmesi ve bu tür risklerin dikkatle değerlendirilmesi gerektiğine işaret ediyor.

Muhabir: Mehtap Çelebi