Diyarbakır'ın Çınar ilçesi ile Mardin'in Mazıdağı ilçesi arasındaki tarım arazilerinde çıkan anız yangını Rüzgarın da etkisiyle hızla yayılarak giderek büyük bir felakete yol açtı.

Bakan Koca Acı Bilançoyu Açıkladı

Konuyla ilişkin sosyal medya X hesabından paylaşım yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Diyarbakır'da 3 Mardin'de ise 2 vatandaşıın hayatını kaybettiğini aktardı. Koca, ""Diyarbakır’ın Çınar ilçesinin Köksalan Mahallesi ve Yazçiçeği köyü ile Mardin’in Mazıdağı ilçesi Yücebağ ve Yetkinler köyünde meydana gelen yangında 5 kişi hayatını kaybetti, 10’u ağır 44 kişi yangından etkilendi. Diyarbakır’da 3, Mardin’de 2 can kaybımız var. Olay sebebi ile 35 Ambulans ve 7 UMKE Timi görevlendirildi. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum, yaralılara geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum"  şekiinde konuştu.

Yangında yaşamını yitirenlerin cenazeleri Çınar Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Yaralılar ise ilk müdahalelerinin ardından  hastanelere sevk edildi. 

Haber Kapak Şablon 2024 06 21T103610.238

Mardin Valisi Yangının Kontrol Altına alındığını Söyledi

Mardin Valisi Tuncay Akkoyun, yangının itfaiye, Orman Bölge Müdürlüğü ve Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerinin koordineli müdahalesiyle kontrol altına alındığını belirtti.

Yaralıların çeşitli hastanelere kaldırıldığını aktaran Akkoyun, ""Soğutma çalışmaları devam etmektedir. Yaralı vatandaşımızın 5'i Diyarbakır'a, 2'si ise Şanlıurfa'daki hastanelere sevk edilmiştir. Vefat eden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum"  ifadelerini kullandı.

İki Otomobil Çarpıştığı Kazada 5 Kişi Yaralandı İki Otomobil Çarpıştığı Kazada 5 Kişi Yaralandı

Haber Kapak Şablon (100)

Soğutma çalışmaları devam ediyor

Yangının tamamen kontrol altına alındığını aktaran içişleri Bakanı Ali Yerlikaya, "Diyarbakır İli Çınar ilçesi Köksalan Kırsal Mahallesinde saat 22:15’te anız ile örtü yangını olarak başlayan ve rüzgârın şiddetiyle Yazçiçeği, Bağrık ve Ağaçsever mahallelerini etkileyen yangın, Mardin Mazıdağı ilçesi Yücebağ, Şenyuva ve Yetkinler mahallesi istikametine doğru da ilerlemiş ancak ekiplerimizin ve vatandaşlarımızın yoğun çalışması sonucu tamamen kontrol altına alınmıştır. Soğutma çalışmaları devam etmektedir. Yangında maalesef Diyarbakır’da 3 vatandaşımız, Mardin’de 2 vatandaşımız hayatını kaybetmiş,yaralılarımızın tedavileri devam etmektedir. Vefat eden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum" şeklinde konuştu

Kaynak: HABER MERKEZİ