AK Parti Bitlis İl Başkanlığınca Şerifbey Tepesi'nde sivil toplum örgütleri için düzenlenen yemekte konuşan Soylu, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun hakaretten başka ağzına bir şey almadığını ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ölen annesine hakaret ettiğini söyledi. 'Bu alçakça ve namussuzca bir davranıştı. Siyaset bu kadar düşmemişti ve seviye kaybetmemişti' diyen Soylu, 'Birileri bunların aklını başına getirmesi lazım. Bu millet milli iradenin ne yapacağını bilmekte. Millet 30 Mart'ta kararını verecek. Karar başımızın üstündedir. 30 Mart Cumhuriyet ve demokrasi tarihinin en önemli seçimidir. Bu seçim tarihimizin kırılma anıdır. Ya yeni Türkiye'ye adım atacağız ya da eski Türkiye'ye mahkum olacağız. Ya yeni Türkiye'ye kucaklayacağız ya da eski Türkiye'nin kirli ittifaklarına teslim olacağız. Bu kadar basit. Bu nedenle çok çalışmamız ve gayret göstermemiz lazım' dedi.

'BU ŞANTAJ VE MONTAJLAR TÜRKİYE'NİN BAŞINA İLK KEZ GELMİYOR'

Türkiye'nin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk kez bu şantaj, montaj, haksızlık ve adaletsizliklerle karşı karşıya kalmadığını kaydeden Soylu, İskilipli Atıf'ın da idamının aynı olduğunu ve bununla bütün insanlara ve dindarlara gözdağı verildiğini söyledi. Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

'Bunlar ilk kez başa gelmiyor. Bizleri lime lime böldüler, parçaladılar. Parçalara ayırdılar. aramıza büyük duvarlar ördüler. Dindarları, Alevileri, Sünnileri, Kürtleri, Türkleri, köylüleri, sağcıları, solcuları, başı açıkları, kapalıları ve buldukları her alanda bu ülkenin insanlarının enerjisini toprağa verebilmek için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Bazen kendileri, bazen de taşeronları vasıtasıyla yaptılar.'

Gezi olaylarından önce Reuters, BBC ve CNN'in Türkiye'ye tesadüfen gelmediğini söyleyen Soylu, bunların Türkiye'nin bu büyük hamlesini hazmedemediğini ve Türkiye'yi kontrol altına alarak yönetmek istediklerini ifade etti. Soylu, 'Yönetmek içinde Türkiye'yi ilk önce yönetilemez hale getirmek ve kurumları fethetmek istiyorlar. Türkiye'nin demokrasisine suikast yaparak, milli iradeyi itibarsız hale getirmek istiyorlar. Bu nedenle evet sandık önemlidir. Bu ülkede 13 Mayıs 1950 yılında ezan şu minarelerden 'Allah' Ekber' demiyordu. 60 gramlık oy pusulası bu memleketteki yasakları ortadan kaldırdı' diye konuştu.

'AMA BU SEFER BİLSİNLER Kİ SERT KAYAYA ÇARPTILAR'

Yapılan şantajların aynısının Menderes'e, Özal'a, Demirel'e, Erbakan'a, Ecevit'e ve Çiller'e yapıldığını söyleyen Soylu, kendi sözlerine uymayanlara ve istediklerini yapmayanlara iftira atıldığını, şantaj yapıldığını, insanları namuslarıyla, aileleriyle ve çocuklarıyla tehdit ederek itibarsızlaştırmaya çalıştıklarını dile getirdi. 28 Mayıs'ta Türkiye'nin bu iyi ve güzel istikametini bozacak hamleleri ortaya koyamayanların bu hamleleri 17 Aralık darbesiyle ortaya koymaya çalıştıklarını belirten Soylu, 'Ama bu sefer bilsinler ki sert kayaya çarptılar. Bir taraftan alıp, bir tarafa yerleştiriyorlar. Ancak benim milletim bunu görüyor. 12 Eylül Referandumu'nda niye evet dedik. Çünkü eski derin devletten, faili meçhul cinayetlerden, faizlerden, hastane köşelerinden, insanların ötekileştirilmesinden ve etnik kökenlere göre muamele edilmesinden çok çekmiştik. Hep beraber kucaklaşmak, herkesin örf ve adetleriyle istediği gibi yaşadığı bir memleket olmasını istedik. 12 Eylül'de bir derin devleti bitirdik. 12 Eylül'den sonra bu derin devleti beğenmedik, yeni bir derin devleti ikame edelim mi dedik. Yeni bir derin devlet mi olsun dedik. Bir yerlerde kumpas ve oyun kurup ve birileriyle bunu pişirerek, ondan sonra bu ülkenin Başbakanını itibarsız hale getireceksin. İnsanın itibar gördüğü ve görmesini sağlayan bir Başbakanı tasfiye etmek için ailesine, işine, gücüne, telefon konuşmalarına kadar 500 yüz 10 bin kişiyi dinleyeceksin, bir taraftan bir tarafa kayıtları yapıştırıp montajlayacaksın. Bu dünyada da diğer dünyada da bunun hesabı sorulur. Bu hesapsız kalmaz' dedi.

Bunların Fırat'ın yeniden üzgün akmasını ve anaların ağlamasını istediklerini, Türkiye'de yapılan büyük hamlelere tahammül edemediğini söyleyen Soylu, 'Tahammül edemiyorlar. Bunlar risk diliminin ve faizlerinin yükselmesini istiyor. Bunlar millet ile hizmet ve millet ile zengin Türkiye arasına girmek istiyor. Türkiye'de bir yiğit adam bunun mücadelesini veriyor' diye konuştu.

Soylu'nun konuşmasının ardından Polonya'nın Smıgıel Belediyesi ile Bitlis Belediyesi arasında kardeşlik protokolü imzalandı. Yemeğe AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, AK Parti Bitlis milletvekilleri Vahit Kiler, Vedat Demiröz, Bitlis Belediye Başkanı Fehmi Alaydın, AK Parti İl Başkanı Fatih Kadiroğlu, partililer ve STK temsilcileri katıldı.
Yemekten sonra partililerle birlikte çarşı merkezine inen Soylu, tek tek esnafı gezerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ve Fehmi Alaydın'a 30 Mart yerel seçimler öncesi destek istedi.