Bitlis'in Ahlat ilçesine bağlı İkikubbe Mahallesi'nde yaşayan vatandaşlar, son günlerde artan başıboş sokak köpekleri nedeniyle endişe yaşıyor. Mahalle Muhtarı Çetin Aydaner, özellikle çocukların okula gidiş gelişlerinde yaşanan sorunlara dikkat çekti. Aydaner, kış mevsimi dolayısıyla çevre bölgelerden şehir merkezine bırakılan başıboş hayvanların belediye tarafından toplansa bile sayılarının akşam saatlerinde tekrar arttığını belirtti.

basliksiz-1-2024-01-17t173246-840.jpg

Muhtar Aydaner, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Başıboş hayvanlar sorun oluşturdu. Kış mevsimi dolayısıyla çevreden de başıboş hayvanları şehir merkezine bırakıyorlar. Belediye her ne kadar mücadele etse bile sabah topluyor, akşam bu köpeklerin sayısı artıyor. Bu da öğrencilerimizi etkiliyor. Mahalle sakinleri de ‘çocuklarımızı okula göndermeyeceğiz’ diye bana geldiler. Gerekli yerlere müracaat ettik. Basın açıklamamızın nedeni ise bir an önce başıboş hayvanlar konusunda bir çözüm bulunmasıdır. Korkudan çocuklar okula gidip gelemiyorlar. Veliler araç tutmak zorunda kalıyor. Konuyla ilgili bir çözüm bulunmasını talep ediyoruz” dedi.

Bitlis'te Düzenlenen Tekerlekli Kayak Türkiye Şampiyonası Birincisi Belli Oldu Bitlis'te Düzenlenen Tekerlekli Kayak Türkiye Şampiyonası Birincisi Belli Oldu

basliksiz-1-2024-01-17t173309-346.jpgİkikubbe Mahalle sakinlerinden Ejder Ademoğlu ise çocukların sokak köpekleri yüzünden okula güvenli gidip gelemediğini belirtti. Ademoğlu, “Başıboş hayvanlar nedeniyle çocuklarımı okula götürüp getirmek zorunda kalıyorum. Köpekler çocuklara saldırıyor. Mahallemizde köpek sayısı da arttı. Bu şekilde devam ederse çocuklarımızı okula göndermek istemiyoruz” diye konuştu.
Sokak köpeklerinin saldırısına uğrayan ilkokul öğrencisi Muhammed Mustafa Ademoğlu ise “Eve ve okula gidiş gelişlerimizde köpeklerden korkuyoruz. Bir defasında ise köpek ayağımı tuttu. Çok korktum” ifadesini kullandı (İLKHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA)