24 yaşındaki bedensel engelli Uğur Avcı, doğuştan serebral palsi (beyin felci) hastası olmasına rağmen, 10 yıldır sokak hayvanlarına yaptığı destekle toplumda takdir topluyor. İhlas Haber Ajansı'nın servis ettiği habere göre; Engeline rağmen, akülü aracıyla ilçedeki cadde ve sokakları dolaşarak sokak hayvanlarını besleyen Avcı, sosyal medyada "birpatiahlat" adında bir hesap açarak hayvanseverlerden bağışlar topluyor.

Her gün düzenli olarak kedi ve köpek mamalarını doldurduğu çantaları akülü aracına yükleyen Avcı, sokak hayvanlarının yaşam alanlarına giderek mama ve su bırakıyor. Sokaklarda karşılaştığı yaralı veya yardıma muhtaç hayvanları veterinere götürüp tedavilerini yaptıran Avcı, birçok sokak hayvanını insanlar tarafından sahiplenmeleri için teşvik ediyor ve bu konuda öncülük yapıyor.

aw090124-03-min.jpg

Gösterdiği fedakarlıkla ilçe halkının takdirini kazanan Avcı, engeli olmasına rağmen sokak hayvanlarını beslemenin kendisine mutluluk verdiğini ifade etti. Avcı, yaptığı açıklamada

“24 yaşındayım doğuştan serebral palsi hastasıyım. Kendimi bildim bile bileli çocukluğumdan beri hayvanlarla uğraşıyorum, alakadar oluyorum. Bu tedavi sürecine de manevi ve psikolojik olarak aşırı katkısı olan bir durum. 10 yıldır sokak hayvanlarının ihtiyaçlarına koşturuyorum. Mama, beslenme, veteriner masrafları, sahiplendirme ve yuvalandırma gibi işlere koşturuyorum. Bunun yanında sokak hayvanlarına bağış toplama amaçlı kahve ve farklı yan ürün satışlarımız oluyor. Daha önceleri gönüllü olarak bu işe başladım. Önce kendi kapımın önünde, sonra mahalle ve sonrasında bütün ilçeye taştı. 2019 yılından itibaren de sosyal medya üzerinden ‘birpatiahlat’ adında sayfalar açarak sokak hayvanlarını beslemek ve ihtiyaçlarını gidermek için bağışlar toplamaya başladık. Bu sayfalar üzerinden bize ulaşıp bağış yapılabilir. Az miktarlarda da bağış yapılsa hayvanlar için güzel şekilde geri dönüş oluyor. Karınları doyuyor” dedi.

aw090124-09-min.jpg

Kışın sokak hayvanlarının daha çok beslenmeye ve korunmaya ihtiyacı var

Kış ayına girdiklerini ve yakın zamanda şiddetli kar yağışlarının ve soğukların başlayacağını belirten Avcı, bu süreçte sokak hayvanlarının daha çok beslenmeye ve korunmaya ihtiyaçları olduğunu söyledi. Avcı,

Bitlis'te Dev Uyuşturucu Operasyonu: 13 Gözaltı Bitlis'te Dev Uyuşturucu Operasyonu: 13 Gözaltı

“Özellikle kış mevsimi hayvanlar için çok çok daha zor oluyor. Bu konuda insanlar biraz daha duyarlı olursa sevinirim. Kapınızın önüne bir kap su, bir kap mama koymak çok zor olmasa gerek. Çünkü neticede hepsi bir can. Dolayısıyla her can kıymetli bizim için. Nasıl olsa hayvan deyip geçmemek lazım. Anlamı büyük, zaten onların sunduğu vefada çok büyük. Bazen mamadan çok sevdirmek içinde geliyorlar. Umarım bu konuda daha duyarlı olabiliriz. İmkânı olanlardan az çok demeden destek ve bağışlarını bekliyoruz” diye konuştu.

aw090124-11-min.jpg

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA)