Ahlat Haberleri kısa Kısa 22.07.2024 Ahlat Haberleri kısa Kısa 22.07.2024

Ahlat, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle bilinen bir ilçe olarak öne çıkıyor. Bu zenginliklerden biri olan "Ahlat Taş İşçiliği Geleneği" ise UNESCO tarafından Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne dahil edilmiş durumda. Ahlat Halk Eğitimi Merkezi (HEM) Müdürlüğü, bu değerli mirası gelecek kuşaklara taşımak amacıyla özel bir kurs düzenliyor.

basliksiz-1-2024-01-23t105631-798.jpg

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından 2023 yılında müfredat programına alınan "Geleneksel Taş İşçiliği" kursları, Ahlat Halk Eğitimi Merkezi'nde gerçekleştiriliyor. Kursa katılan kursiyerler, usta öğreticiler eşliğinde Ahlat taşı üzerinde çizim, kabartma ve oyma işlemlerini öğreniyor.

basliksiz-1-2024-01-23t105615-996.jpg

"Ahlat taşı Nemrut Dağı eteklerinden çıkan volkanik bir taştır"

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Ahlat Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Yasin Yavuz, “Ahlat taşı Nemrut Dağı eteklerinden çıkan volkanik bir taştır. Ahlat taş işçiliğine ait geleneksel bilgi, beceri ve uygulamalar usta-çırak ilişkisi yoluyla nesilden nesile aktarılmaktadır. Son zamanlarda makinelerin yaygınlaşmasıyla birlikte Ahlat taş ustalarımızın kazıma, kabartma ve oyma teknikleriyle yapmış oldukları motiflerde azalma görülmektedir. Bu azalmaların önüne geçmek için Ahlat Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından gerekli girişimler sonucunda Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ‘Geleneksel Ahlat Taş İşçiliği’ kursunu müfredat kapsamına almıştır. Bu sebeple bu yıldan itibaren müdürlüğümüz tarafından Geleneksel Ahlat Taş İşçiliği kursumuz yaşatılmaktadır. Geleneksel Ahlat Taş İşçiliğiyle çeşitli yapılar inşa edilmektedir. Kümbet, mezar taşları, ev, cami, köprü ve bunun gibi birçok yapının örnekleri Ahlat’ta görülmektedir. Ahlat Selçuklu Mezarlığı ise en güzel örneklerden bir tanesidir. Geleneksel Ahlat Taş İşçiliği UNESCO tarafından Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine alınmıştır. Bu sebeple açmış olduğumuz kurslarla Geleneksel Ahlat Taş İşçiliğini gelecek kuşaklara aktarmayı amaçlamaktayız” dedi.
Usta Öğretici Ercan Yavuz da, “Ahlat Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünde taş işçiliği üzerine kurs açıldı. Buraya gelen kursiyerlere çizim, kabartma ve oyma eğitimleri veriyoruz. İnşallah nesilden nesile bu sanat devam edecektir. İstiyoruz ki gençlerimiz gelsin bu sanatı öğrenerek devam ettirsin” diye konuştu.
Kursiyer ise taş oymacılığına merakları olduğunu ve Ahlat taş işçiliğini öğrenmeye çalıştıklarını ifade ettiler.(İHA)

basliksiz-1-2024-01-23t105658-417.jpg

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA)