Bitlis'in Ahlat ilçesinde yetiştirilen elma ürünleri, hem yurt içi hem de yurt dışı pazarlarda talep görüyor. İhlas Haber Ajansına göre, Ahlat Kaymakamlığı tarafından başlatılan ve Ahlat İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen "Ahlat’ta Meyveciliğin Geliştirilmesi Güdümlü" projesi, bölgede kapama elma bahçelerinin kurulmasına destek sağlıyor. Bu projeler ve hibe destekleri sayesinde Ahlat ilçesi, elma üretimi konusunda dikkat çeken bir bölge haline geldi.

aw070810-09.jpg

Ahlat İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nihat Keskin, projelerin ve desteklerin Ahlat'ı tarımsal üretimde ön plana çıkardığını belirtiyor. Özellikle son üç yılda yapılan yatırımlarla Ahlat'ta 2.500 dekar alanda elma üretimi gerçekleştirildi. Keskin,

“Ahlat ilçemiz hem topraklarının verimliliği hem de ikliminin müsaitliği sebebiyle tarımsal faaliyetlerde ön plana çıkan bir ilçedir. Şu an bulunduğumuz elma bahçesi gibi ilçemizde onlarca elma bahçesi tesis edilmiştir. Özellikle son 3 yıldır Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (DAKA) verdiği yüzde 50 ve yüzde 70’lik desteklerle biz son 2 yıl içerisinde 850 dekar alanda elma bahçesi kurduk. Önceden kurulu olan bahçelerle beraber bin 200 dekar alanda scarlet spur elma çeşidimizle üretime katkı sağlamaktayız. Bunun haricinde diğer yerel çeşitlerle de toplam 2 bin 500 dekar alanda elma üretimi gerçekleştirmekteyiz. Elma üretiminde hem hasadın geç olmasından dolayı hem de kalite, kalibre, renk ve tat bakımından piyasanın aranılan özelliklerindeki bir elma çeşidini de üretmiş bulunmaktayız. Son 2 yıl içerisinde kurulan bahçelerle beraber gelecek birkaç yıl içerisinde scarlet spur elma çeşidimizle yıllık ortalama 3-4 bin ton civarında ürün hasılatı beklemekteyiz” dedi.

aw070810-08.jpg

Elma üreticisi Harun Örken de, yetiştirdikleri elmalara her yerden talep olduğunu söyledi. Örken,

“60 dönüm arazi üzerinde 7 bin 500 ağaçtan oluşan bir elma bahçesi kurdum. Elma fidanlarımızın çeşitleri ana fidanımız scarlet, tozlayıcılarımız granny smith ve goldendir. Ağaçlarımız 5’inci yaşına girdi. Yaklaşık 4 yıldır verim almaya başladık. Her yıl aldığımız elma verimi arttı. Özellikle bu yıl çok güzel verim aldık. Elmalarımıza her yerden talep var. Son 3 yıldır Ağrı’da bir komisyoncuya satış yapıyoruz. Bu yıl 180 ton ürün satışımız oldu. Tabi bu her yıl geçtikçe artacaktır. Gayet memnunuz. Elmalarımızın kalitesi, kalibresi çok güzel. Bu yörede bu mevsimde bu kalitede elma kimse tahmin etmiyordu. Sağ olsun devletimizin verdiği destekten dolayı diktiğimiz fidanlarla bu sektöre girdik. Elma yetiştiriciliği diğer tarımsal ürünler arasında masrafı çok olmayan bir üründür. Çok fazla ilaç kullanmadığımız için rakımdan ve iklim şartlarımızdan dolayı elmalarımız organiktir. Bu bölgede yetişen elmaların ileriki yıllarda Türkiye’nin birinci sınıf elmaları arasına girebileceğini söyleyebiliriz” diye konuştu.

Bitlis Etnografya Müzesi hiç uğradınız mı? Tam Tarihi ve Kültürel Zenginliklerin Buluşma Noktasıdır Bitlis Etnografya Müzesi hiç uğradınız mı? Tam Tarihi ve Kültürel Zenginliklerin Buluşma Noktasıdır

aw070810-06.jpg

aw070810-07.jpg

aw070810-03.jpg

aw070810-04.jpg

aw070810-01.jpg

Editör: Cengiz Tontaş