Kenan Aktaş AK Parti'den Hizan Belediye Başkan Aday Adayı

Adilcevaz'da Trafik ve Yaya Önceliği konulu konferans düzenlendi

Videoyu Aç Adilcevaz'da Trafik ve Yaya Önceliği konulu konferans düzenlendi
A
a

Bitlis Eren Üniversitesi Adilcevaz Meslek Yüksekokulu'nda " Trafik ve Yaya Önceliği" konulu konferans düzenlendi.

Meslek Yüksek Okulu Konferans Salonu'nda yapılan programda, Adilcevaz İlçe Emniyet Müdür Vekili Ercan Ergül tarafından, öğrencilere trafik, trafik kurallarına uyulması ve 2019 yılının yaya öncelikli trafik yılı ilan edilmesi gibi konular anlatıldı.

Ercan Ergül Dünya Sağlık Örgütü’nün, 2015 Yol Güvenliği Küresel Durum Raporu”na göre trafik kazalarına bağlı olarak her yıl 1 milyon 250 bin insanın hayatını kaybettiğini ifade ederek, bu ölümlerin büyük bir bölümünün düşük ve orta gelirli ülkelerde meydana geldiğini söyledi. Trafik kazası kaynaklı ölümlerin % 49’unu trafik sisteminin en savunmasız elemanı olan yayaların oluşturduğu belirten Ergül şunları söyledi: "2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 74’üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle; 'Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar' hükmü getirilerek bu önlemlerin mevzuat ayağına katkı sağlanmıştır."

Trafik kazalarında her yıl yaklaşık bin 700 yayayı kaybettiğimizi ifade eden Ergül şöyle devam etti: Mevzuatta getirilen bu yeni düzenlemenin geniş kitlelere duyurulması, bu konuya ilişkin farkındalığın arttırılarak tüm sürücülere bu davranışın kazandırılması önem arz etmektedir. Bu amaçla İçişleri Bakanlığımız tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılı "Yaya Öncelikli Trafik Yılı" ilan edilmiştir. Trafik düzeni ve güvenliği bakımından karayolunu kullananların eğitimindeki önemi vurgulamak ve çeşitli kurum ve kuruluşların trafik eğitimine olan katkılarını artırmak amacıyla düzenlenen bu konferanslar çok önemlidir. Bu bağlamda bizlere bu imkânı veren okul yönetimine ve bizleri can kulağıyla dinleyen öğrencilere çok teşekkür ederim."

Programa, meslek yüksekokulu ve ilçe emniyet müdürlüğü personeli ile çok sayıda öğrenci katıldı.
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.