Hürriyet'ten Güven Özalp'in haberine göre AB Komisyonu, Türkiye'nin toplamda 72 olan vize muafiyeti kriterlerinden henüz yerine getirilmeyen yedisi için 7 Şubat'ta ilettiği önerileri masaya yatıracak heyeti haftaya gönderiyor. Teknik yönü ağır basacak toplantı, 31 Mayıs'ta Ankara'da yapılacak. Heyete, AB Komisyonu Göç ve İç İşleri Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Simon Mordue başkanlık edecek.

AB Komisyonu, Türkiye tarafından sunulan belgede bazı değişiklikler yapılmasını istiyor. Türkiye'nin ise sunduğu belgeye ilişkin tutumunda şu ana kadar bir değişiklik yok.

AB, TAAHÜTLERLERDE ADIM ATILMASINI BEKLİYOR

AB'ye sunulan belgede 'ifade özgürlüğü'ne ilişkin taahhütlerde bulunulmuştu. Ancak AB'nin bu konuda daha net bir yaklaşım ve bazı değişiklikler talep etmesi bekleniyor. Türkiye, kişisel verilerin korunmasına yönelik yasayı AB standartları dikkate alınarak gözden geçireceği taahhüdünde de bulunmuştu. AB'nin bu konuda da şüpheleri var. AB polis teşkilatı Europol ile operasyonel işbirliği anlaşması imzalanması, yolsuzlukla mücadele, suç bağlantılı konularda işbirliği ve Geri Kabul Anlaşması'na (GKA) gibi başlıklar da müzakere konusu olacak.