31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü

Yeşilay Bitlis Şube Başkan Yardımcısı Serdar Durer, 31 Mayıs Dünya Tütünsüzlük Günü münasebeti ile bir açıklama yayınladı.

Videoyu Aç 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü
A
a

yaptığı açıklamasında, sigaranın ve tütünün insanlığa oldukça büyük zararlar verdiğini ifade ederek, "Hem Ramazan ayı hem de bu önemli gün, sigaradan uzaklaşmak için bir fırsat olsun. Günümüzde tütün kullanımı, dünyada tek başına en önemli ölüm nedeni. Her yıl tütün kullanımı 5 milyondan fazla kişinin ölümüne yol açıyor. Sigara; fiziksel, sosyal ve ekonomik bakımdan yıkıcı sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılıktır” dedi.

Sigaranın dünyada her yıl 5 milyon, ülkemizde de her yıl 100 binden fazla insanın hayatına mal olduğunu dile getiren Durer, “Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı, aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlıktır. 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü için yapılan etkinliklerin amacı, sigaranın zararları konusunda toplumsal farkındalık oluşturmaktır" diye konuştu.

Ramazan ayının bağımlılıklardan arınmak için de bir fırsat olduğunu belirten Serdar Durer, "Ramazan güzelliklerin başlangıcıdır, kötü olan ne varsa uzaklaşmanın ayıdır. İstiyoruz ki bu Ramazan ayında bize, sevdiklerimize zarar veren tüm bağımlılıklardan uzaklaşmak söz verilsin, bu ayın ruhuna yakışır şekilde iyilik, sağlık, güzellik yaygınlaşsın" diye konuştu.

Dünya Akciğer Vakfının verilerine göre mevcut eğilimin sürmesi halinde bu yüzyılda 1 milyar kişinin sigara içmesi ya da dumana maruz kalması yüzünden hayatını kaybedeceğini belirten Durer, "Vakıf, sadece 2013 yılında 6 milyondan fazla kişinin tütünün neden olduğu hastalıklar yüzünden öldüğünü açıkladı. Dünya Akciğer Vakfı ve Amerikan Kanser Derneğince 2013 yılı verilerine dayanılarak hazırlanan Küresel Tütün Atlasına göre, dünyada yılda 5 trilyon 800 milyardan fazla sigara içiliyor. Dünya Sağlık Örgütü istatistiklerine göre 2030 yılına kadar tütün kullanımı nedeniyle her yıl 8 milyondan fazla insan daha hayatını kaybedecek. Yeşilay Dergisinde yer verilen istatistiklere göre pasif içicilik nedeniyle yılda 600 bin kişi hayatını kaybediyor. Dünya genelindeki çocukların neredeyse yarısı, sigara dumanın kirlettiği havayı teneffüs etmek zorunda bırakılıyor. 2004 yılı verilerinde de çocuk ölümlerinin üçte birinin kaynağı ise pasif içiciliğe bağlanmıştı. Korkunç olan bu oranın giderek artış göstermesidir.

Öyle ki; dünyada 700 milyon çocuk, kadın, gebe ve yaşlı pasif içicilikle riski altındadır. Ev ortamında sigara içildiğinde çocuklar ortalama günde 5 sigara içmiş oluyor. Ani bebek ölümü riski ve çocuklarda astım solunum enfeksiyonları 2,5 kat artıyor. Sigara dumanına maruz kalan çocuklarda akciğer kanseri ve kronik bronşit daha sık görülüyor. Sigarayı bırakmak isteyenlerin bir uzman desteğiyle bu süreci kolaylıkla ve doğru bir şekilde atlatabileceklerini belirten uzmanlar, yanı sıra Yeşilay’ın Sağlık Bakanlığıyla birlikte hayata geçirdiği ‘Sigarayı Bırak, Hayatı Bırakma’ kampanyası kapsamında hazırlanan bırakabilirsin.org sitesinden de faydalanabilecekler" diye konuştu.
 


Bunlar da İlginizi Çekebilir
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.