24 ülkeden gelen 108 bilim adamı Ahlat'ı gezdi

Bitlis'e gelen 24 ülkeden 108 bilim adamı, kentin Ahlat ilçesindeki tarihi ve turistik alanları gezdi.

Videoyu Aç 24 ülkeden gelen 108 bilim adamı Ahlat'ı gezdi
A
a

Van'ın ev sahipliğinde düzenlenen "İslam Dünyasına Stratejik Bakış Uluslararası Kongresi" kapsamında kente gelen Irak, Mısır, Fas, Ukrayna, Tunus, Libya, Cezayir, Suriye, İspanya, Umman, Ürdün, Yemen, Kazakistan, Çin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Filistin, İran, Rusya Federasyonu, Kırgızistan, Afganistan, Hindistan, Azerbaycan, Bulgaristan ve Özbekistan'dan 108 bilim adamı, Ahlat ilçesinde ziyaretler gerçekleştirdi.

İlçede Anadolu'nun Orhun Abideleri olarak nitelendirilen Ahlat Selçuklu Mezarlığını gezen heyet, ardından Emir Bayındır Kümbeti'ne ziyarette bulundu.

Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Karadağ, gazetecilere yaptığı açıklamada, 24 ülkeden insanların katılımıyla uluslararası bir kongre gerçekleştirdiklerini söyledi.

Heyetin bölgedeki tarihi dokuyu görmek istediğini ifade eden Karadağ, "Kongre katılımcılarımıza Van Gölü etrafındaki tarihi ve doğal güzellikleri, medeniyet değerlerini göstermek istedik. Bu kapsamda Ahlat'a geldik. Çünkü Ahlat, son derece önemli bir yerleşim yeri ve tarihi şehrimizdir. Misafirlerimiz Anadolu'ya geldiğimizde kurduğumuz medeniyetin örneklerini görme fırsatı buldu." diye konuştu.

Çuvaşistan Türk Dünyası Kültür Merkezi Başkanı İlya İvanov da son yıllarda Van ve çevresinin çok geliştiğini belirterek, tarihi eserler bakımından bölgenin çok önemli olduğunu ifade etti.
 


Bunlar da İlginizi Çekebilir
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.