Kenan Aktaş AK Parti'den Hizan Belediye Başkan Aday Adayı

19 Yıl Sonra Mutki'ye Getirildiler

Videoyu Aç 19 Yıl Sonra Mutki'ye Getirildiler
A
a

Mardin’in Kızıltepe ilçesi Yurtderi köyünde 13 Haziran 2013 günü yapılan kazıda kemikleri bulunan ve geçtiğimiz günlerde yapılan otopsi sonucunda kemiklerin Mutki ilçesinde ikamet eden Kemal Birlik ve Zeki Alabalık'a ait olduğunun kesinleşmesinin ardından ailelerin talebi üzerine Birlik ve Alabalık’ın kemikleri defin edilmek üzere Mutki'ye getirildi.

Kemal Birlik ve Zeki Alabalık için Mutki ilçesinde cenaze töreni düzenledi. Mutki Mezarlığı'nda düzenlenen törenle Birlik ve Alabalık 19 yıl aradan sonra mezarlarına kavuştu.

Törende konuşan konuşan Kemal Birlik'in kardeşi Çetin Birlik, ailesinin o dönem Kızıltepe İlçe Jandarma Komutanı olan Atilla Uğur tarafından katlettiğini savunarak "Devlet Kürtlerin devleti değil. Çünkü katiller ellerini kollarını sallıyor ve onlara sahip çıkıyor, ancak devlet katledenlere sahip çıkmıyor." dedi.

Törende, Bitlis MEYA-DER Eşbaşkanı Nihat Karababa, BDP Bitlis İl Başkanı Mehmet Can Demir, BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, Birlik'in kardeşi Çetin Birlik açıklama yaparak katliamcıların bir an önce ortaya çıkarılmasını ve cezalandırılmasını istedi.

Düzenlenen cenaze törenine, BDP il ve ilçe yöneticileri, Bitlis, Mutki ve Ovakışla belde belediye eş başkanları, BDP Güroymak Belediyesi eş başkan adayları, Bitlis MEYA-DER yöneticileri, İHD Bitlis Temsilcisi Hasan Ceylan ve BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu katıldı.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.