Losev

112 Acil Çağrı Merkezini Asılsız Arayanlara Ceza

Videoyu Aç 112 Acil Çağrı Merkezini Asılsız Arayanlara Ceza
A
a

112 Acil Çağrı Merkezi'ne asılsız ibharda bulunanlara, Kabahatler Kanunu'na göre 250 TL para cezası verilecek.

Gürpınar İlçesi'ne bağlı Yalınca Köyü'nün Çalık Mezrası'nda geçen 1 Şubat'ta 1.5 yaşındaki Muharrem Taş, yolların kardan kapalı olması nedeniyle hastaneye kaldırılamadan öldü.

Muharrem Taş'ın cenazesi ailesi ve yakınları tarafından çuvalla Yalınca Köyü'ne ardından da araçla Van'a getirildi.

Taş ailesinin cenazeyi götürürken karşılaştığı zorlukları cep telefonu ile kaydetmesi ve bunun DHA'nın haberiyle kamuoyuna yansıması büyük yankı buldu.

Taş ailesi, çocuklarının ölümünden sorumlu tuttukları kurumlar hakkında şikayetçi olunca da soruşturma başlatıldı.

Bu ölüm olayının ardından Sağlık Bakanlığı asılsız ihbarlarla ilgili çalışma başlattı. Asılsız ibharlarda bulunanlara para cezası verilmesi için bir yasal düzenleme yapıldı.

Çıkarılan torba kanunu geçen 27 Şubat'ta Resmi Gazete'de yayınlanarak yürülüğe girdi. Van Sağlık Müdürü Dr. Bilal Acar, çıkarılan bu yasanın kendilerini rahatlattığını belirterek şöyle konuştu:

"Van'ın Gürpınar İlçesi'ne bağlı Yalınca Köyü'nün Çalık Mezrası'nda oturan Taş ailesi, 1,5 yaşındaki çocuklarını kaybetti. Muharremin ölümünün ardından torba yasayla birlikte 112'yi asılsız olarak arayanlara para cezası verilecek. Yasa, TBMM görüşülerek Abdullah Gül'ün onayından geçip Resmi Gazete'de yayınlandı. Yürürlüğe giren yeni torba kanun ile birlikte de 112 acil servis hizmetlerini arayanlar 250 TL para cezası ile cezalandırılacak. Bunu tekrarladıkları takdirde ise bu ceza 500 lira olacak. Her gün komuta merkezimize 15 bin ihbar geliyor bunların sadece 200 tanesine ambulans gönderiyoruz. İnşallah bu yasa ile birlikte bu sayı aşağıya inecektir. Ve bizde vatandaşımıza daha kaliteli hizmet sunacağız."


Bunlar da İlginizi Çekebilir
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.